Obývačka: Dramatická stena dokáže zázraky

Renovujeme | 05.08.2016

Vymaľovať si obývačku na čierno? Pre mnohých desivá predstava, kto by predsa chcel žiť v tmavom krtinci? Ak však tmavú farbu použijete SPRÁVNE, výsledok vás príjemne prekvapí.


Čierna, tmavomodrá, temná zelená alebo farba horkej čokolády - takéto dramatické farby môžu byť v obývačke, jedálni alebo aj kúpeľni prínosom. Samozrejme, v prípade, že ich nepoužijete bezhlavo. Takzvaná „dramatická stena" má totiž pár pravidiel, aby účinok bol dokonalý - a rozhodne nie šokujúci.

Pozrite sa: Premena tmavej hnusnej kotolne na príťažlivé miesto

Premena obývačky
Obývačka, ktorú vám predstavíme ako prvú, bola sympaticky zariadená. Nábytok bol rozmiestnený vyvážene, farebná škála nebola nijako divoká, ale ani nudná. Majiteľka chcela zmierniť dominanciu televízora na stene, preto ho (rozumne) obklopila peknými obrázkami, ktoré tmavými rámčekmi alebo motívmi odkazovali na čierny monitor a narúšali tak jeho diktatúru. Obrázky na stene boli pekné, no v konečnom dôsledku veľmi neupútali. Pozrite sa, akú zmenu dosiahla majiteľka jednoduchým a finančne nenáročným spôsobom: zmenou maľovky.Použitie takejto tmavej farby však musí mať pár pravidiel, aby efekt nepôsobil lacno, amatérsky alebo desivo:

1. Penetrácia a viacnásobný náter
Do maľovania tmavou farbou by sa nemali púšťať úplní začiatočníci, pretože výsledkom môže byť nepekne fľakatá stena ako v krčme tretej cenovej. Ak uvažujete o sýtej farbe, je vhodné najprv si maľovanie vyskúšať na jemnejšom odtieni, kým nadobudnete potrebný grif pri ťahoch valčekom tak, aby nevznikali svetlejšie a tmavšie miesta. Rovnako dôležité je dobre odhadnúť hustotu nanášanej farby.

Inšpirujte sa: Magické interiéry v zelenom šate

2. Kompozícia
Tmavomodrá, tmavosivá, antracitová alebo aj temná zelená farba - o čiernej ani nehovoriac - najlepšie vyzerá, ak jej dáte rámec. Napríklad, svetlé lišty nad podlahou, ideálne v rovnakom odtieni ako rámy dverí. Ak je strop biely, bude stena vyzerať naozaj fantasticky, ak celkom hore necháte širší biely pás. Strop tak bude pôsobiť vyšší, miestnosť akoby mala „otvorenú hlavu" a navyše, takto ľahko zamaskujete prípadné nedostatky, ak steny nie sú dokonale rovné.


Čierny strop
Veľmi originálnym nápadom je použiť tmavú farbu iba na časti steny a natiahnuť ju aj na strop. Tento princíp však bude skutočne dobre vyzerať asi iba v miestnostiach s vysokým stropom. Prirodzene, vyvážením sú biele štruktúrované panely v dolnej polovici stien. Takýto odvážny nápad je vhodný do jedálne, pretože tak sústreďuje pozornosť na stôl a dianie posediačky pri stole. Biele obrazy na stenách pomáhajú odrážať svetlo od okien, aby miestnosť nepôsobila ako tmavá diera.Najmä v domácnosti, kde majú členovia problém zasadnúť pri jednom stole a sústrediť sa jeden na druhého, môže byť práve toto dobrým spôsobom, ako upokojiť myseľ a koncentrovať sa na to, čo je skutočne dôležité.


Príkladov efektného a elegantného bývania s dramatickou stenou nielen v obývačke, ale aj spálni, kúpeľni alebo na chodbe, nájdete v našej fotogalérii naozaj veľa, stačí do nej nahliadnuť.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia