Kreslo dostalo druhú šancu: Amatérka sa pustila do renovácie a…

Renovujeme | 29.12.2016

Snáď každý niekedy natrafí na starinu, ktorú vyhodí len s ťažkým srdcom. Ak si vyhrnieme rukávy a zamyslíme sa, môžu z nich byť senzačné kúsky!

To sa stalo aj Nicolette. Totálna amatérka, ktorá nemala žiadne skúsenosti s renovovaním, reparovaním, stolárstvom ani čalúnením, sa zľutovala nad starým hojdacím kreslo. A ako vidíte, vyzeralo naozaj žalostne: roztrhaný výplet sedáku, poškriabaný a zašlý lak, rozvŕzgané spoje...


Blahoslavení nevedomí, dalo by sa povedať. Keďže čerstvá renovátorka nemala žiadne skúsenosti, chýbala jej aj reálna predstava o tom, koľko roboty obnáša znovuzrodenie kresla. (Čítať jej komentáre o nekonečnom šmirgľovaní a maľovaní bolo skutočne zábavné.) „Keď si myslíte, že už je všetko pekne zbrúsené, iba žmurknete a objaví sa ešte ďalšia plocha, ktorú ste si predtým nevšimli," napísala Nicolette na svojom blogu.

Premeny nábytku: Pozrite sa, čo všetko môžete vyčariť zo starých kúskov

Brúsenie však vraj nebolo to najhoršie. Oveľa dlhšie trvalo natieranie. Počas prebrusovania začala uvažovať nad tým, že výlpet na chrbte hojdacieho kresla pripomína vyšívaciu osnovu. A tak si ho zdokonalila - výplet prestriekala bielou farbou v spreji. To bola rýchlovka. Ale drevené krivky...Maľovanie štetcom je totiž skúška trpezlivosti.


„Myslela som si, že brúsením mám to najhoršie za sebou. Ale premaľovať kreslo, to je oveľa horšie. Vždy, keď som sa otočila, aby som si namočila štetec, zázračne pribudla ďalšia plocha. Prisahám, že sa nejako rozmnožovali alebo čo. Natrela som prvú vrstvu, nechala farbu schnúť, otočila som kreslo a boli tam ďalšie plochy, ktoré som predtým nevidela!"

Inšpirujte sa: Nádherná premena starého písacieho stola. Zvládnete to aj vy!

Našťastie, nadšená renovátorka síce vzdychala nad pomalým tempom práce, ale nenechala sa odradiť. Hlavne, keď si počas schnutia vymyslela ďalšiu úlohu: vyrezať z preglejky dosku v tvare sedáku. Celú ju potiahla ju kusom starého plátna a na jednu časť naložila výplň z dekoračného vankúša. Tú prikryla ďalšou vrstvou plátna a následne pestrou kvetovanou látkou. (Pôvodne to bol starý záves zo second-handu.)


Po niekoľkých nánosoch kanárikovo žltej farby na drevených častiach kresla upevnila sedák kovovými L-kami. Čerešničkou na torte je výšivka na chrbte kresla. Skvelý nápad!


Kto by povedal, že straronové kreslo bude ešte krajšie, než nové z obchodu, však?

Autor: Nonka