5 spôsobov, ako naplno využiť priestor pod schodmi

Renovujeme | 11.01.2017

Ani majitelia domov veľkých ako palác by nemali nechať miesto pod schodmi bez využitia.

Pri hodnotení bývania je obytná plocha jednou z dôležitých položiek, ktoré rozhodnú o cene. Rátajú sa do nej všetky metre štvorcové, hoci niektoré sú menej „kvalitné" než iné. Plocha s nižšou reálnou hodnotou je napríklad šikmina na povale, v ktorej sa nedá stáť alebo aj miesto pod schodmi. Často ide totiž o priestor, ktorý nevieme celkom dobre využiť. Tu je pár nápadov, ako pod nimi nebude behať vysávač nadarmo...

1. Šatník


Horizontálne zásuvky rôznej výšky, ktoré plne využijú šikmý priestor pod schodmi, je len jednou z možností. A priznajme si, nie najlacnejšou. Finančne nenáročnejšie je zhotoviť si pod schodmi šatník. Na ten totiž netreba špeciálne kovania, kolieska ani náročnú stolársku prácu. Šatníkovú stenu, ktorá vyplní miesto, totiž postaví aj zručnejší amatér. Za stenou môže byť len tyč na vešanie a menší botník.

2. Sedenie


Dobrým spôsobom, ako premeniť šikmý strop na prednosť, je postaviť si pod schodmi čítacie hniezdočko. Stačí pod schody zasunúť pohodlnú sedačku, pár políc na knižky a dobré osvetlenie.

3. Herňa


Hrací kútik, ktorý bude deťom pripomínať bunker alebo hraciu jaskyňu, sa zíde hlavne rodinám s viacerými deťmi. Herňa totiž nemusí mať vysoký strop a navyše, stupňovitý pod schodmi navodzuje pocit bezpečia.

4. Vinotéka


Na internete sme našli prekvapivo veľa vydarených ukážok minivinoték, ba aj pomerne rozmerných vinoték pod schodmi. Niektoré sú vlastne len „knižnicou" na odkladanie fliaš, iné sú temperované a oddelené sklenými dvermi. Tak či onak, pre zberateľov a milovníkov vína je to ideálny priestor.

5. Pracovňa


Pracovňa pod schodmi dáva zmysel hlavne v menších domácnostiach, kde sa pohybuje viac členov a každý z nich potrebuje tiché miesto na prácu. Pracovný stôl pod schodmi síce nemá výhľad, zato malý priestor bude nabádať k poriadku a sústredenosti pri práci. Oči totiž nemajú veľmi na čom uletieť...

V galérii pod článkom je viacero zaujímavých ukážok využitia tohto priestoru - vrátane pekných kuchýň.

Autor: Nonka