Premena kuchyne: Keď nová linka neprichádza do úvahy…

Renovujeme | 16.03.2017

Táto kuchyňa nebola zničená, bola úplne nová. Ale vôbec nie podľa vkusu nových majiteľov. Ako by ste to vyriešili vy?

Nika a Daniel riešili problém, ktorý má mnoho ľudí pri obhliadke nových bytov: dvojizbáčik s rozlohou 80 m² sa im pozdával, no kuchyňa, hoci celkom nová, nebola podľa ich gusta. A navyše, vyzerala neupravene a lacno. Stáli teda pred dilemou: hľadať spoločné bývanie ďalej, zmieriť sa s kuchyňou, ktorá sa im nepáčila alebo linku vyhodiť? Ani jedna z možností neznela lákavo.


Vyhodiť celkom novú, i keď nie práve najkrajšiu kuchynskú linku by bolo vyhadzovanie peňazí. Napokon, cena bytu zahŕňala aj položku „novej" kuchyne. Zaplatili by za ňu teda dvakrát.
Zmieriť sa s niečím, čo sa vám absolútne nepáči, tiež nie je práve jednoduché. Kuchyňa je predsa miestom, kde rodina zvyčajne trávi veľa času a navyše, spolu s kúpeľňou je to priestor, v ktorom sme „zraniteľní". Do kúpeľne a kuchyne totiž často chodíme hneď ráno, v pyžame, keď sa hlava ešte celkom neprebudila, alebo krátko pred spaním, keď sme v uvoľnenom nastavení. Práve tieto dva priestory by teda mali byť zariadené tak, aby naše podvedomie skôr upokojili, než rozmrzeli.

Radikálna premena kuchyne: Neverili by ste, že je to stále ten istý priestor!

Dvojica sa rozhodla byt kúpiť s tým, že linku radikálne nevymenia, ale čo najviac upravia tak, aby ich nerozčuľovala.Jedna zo zásadných požiadaviek bola - zmeniť jej farbu na svetlejšiu. Pri prefarbení linky sa rozhodli odstrániť aj vrchnú vyrezávanú lištu, ktorá drevenej linke dávala tradičný, takmer muzeálny vzhľad.Vymenili aj úchytky na dvierkach, ktoré sú v „novej" kuchyni jednoduchšie, s hladkým dizajnom.


Elektrospotrebiče ostali na mieste, no zmeny sa dočkala pracovná doska. Namiesto laminátovej sa pleskli po vrecku a zadovážili si najdrahšiu investíciu - dosku z technického kameňa. Keďže kuchynská linka je vskutku krátka, doska je bez spojov a ľahko sa udržiava.

Pozrite si opačnú premenu: Z bielej kuchyne sa rozhodli pre drevenú. Vyzerá fantasticky!

Pri výmene dosky sa rozhodli pre ďalšiu zmenu - zapustené umývadlo a novú vodovodnú batériu. Kuchyňa je vymaľovaná na bielo. Dojem priestrannosti a čistoty podporujú aj biele obkladačky na zástene za sporákom a umývadlom.
Ďalšou, hoci nie drahou zmenou bola výmena drevenej police oproti kuchynskej linke. Na jej mieste si majitelia zriadili miniatúrny bar. Namiesto obkladačiek má na zástene len bielu omietku.Majitelia ho vybavili aj jednou vysokou stoličkou.

Autor: Nonka