Nový poťah na sedačku: Skúste japonské batikovanie

Renovujeme | 08.08.2017

Japonská technika batikovania - šibori - je zaujímavá kombináciou geometrie a náhody. Pozrite sa, ako výborne môže obnoviť starú sedačku.

Poťahy na záhradnej sedačke boli vyrobené z pomerne odolnej látky, no najlepšie roky už mali zjavne za sebou. Majiteľka Claire sa rozhodla dať im druhú šancu - a napísala o tom aj na svojom blogu Pillar Box Blue.

Starý šijací stolík dostal celkom novú úlohu: Toto sa zíde všade!

Technika šibori sa od „bežného" batikovania, ktoré poznajú mnohé deti z hodín výtvarnej výchovy, líši väčším pomerom geometrickosti. Šibori v japončine síce znamená stláčanie, mačkanie, no pri postupe práce sa častejšie stretneme so skladaním a prekladaním. Navyše, pre túto techniku farbenia sú typické dva odtiene: indigo alebo čierna.


Postup práce je pritom takmer rovnaký ako pri bežnom batikovaní. Claire si vo vode rozrobila farbu na textil a nechala ju pár minút postáť.Medzitým poťahy poskladala do želaného vzoru - v tomto prípade harmoniky. Keďže išlo o dosť tuhú textíliu, poťahy skladala na žehliacej doske a každý sklad dôkladne prežehlila, aby sa na ňom vytvorili puky.Poskladané poťahy spevnila na viacerých miestach gumičkami a celé textílie ponoria do vlažnej vody, aby poriadne nasiakli.

Vyrobte si senzačné stoličky - zo starých máp a atlasov!

Mokré poťahy vyžmýkala a ponorila do farby na textil. Keďže výsledok nemal byť tmavý, ale mal mať blankytnú farbu, proces farbenia trval asi minútu. Potom poťahy vybrala, farbu nechala zoxidovať na vzduchu, povolila gumičky a opláchla prebytočnú farbu aj zafarbenú vodu.


Ako sa vám páči takýto výsledok?Pozrite si jednotlivé kroky farbenia aj sedačku s vynovenými poťahmi v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Pillar Box Blue