Päť dôvodov prečo kupovať bezpečnostné dvere

Staviame | 13.11.2008

Myslíte si, že kúpa bezpečnostných dverí je len sezónna záležitosť a pokiaľ ste si ich nekúpili pred letnou dovolenkou, tak už je to zbytočné? Omyl, zlodeji prázdniny nemajú. Za prvých osem mesiacov tohto roka došlo podľa štatistík polície k takmer trom tisíckam vniknutí do bytov a cez tritisíc krádeží zaznamenali majitelia rodinných domov.

Rada 1
Zlodeji spravidla vyhľadávajú domy a byty bez bezpečnostného zariadenia. Polícia preto občanom radí, aby svoje byty a domy zabezpečili kvalitnými bezpečnostnými zámkami v kombinácii s ďalšími zabezpečovacími prostriedkami, ako sú napríklad bezpečnostné závory, poistky dverných závesov, retiazky či výplne zárubní proti ich roztiahnutiu.

Rada 2
Dôležitým prvkom v ochrane vášho majetku sú kvalitné dvere. Aby boli bezpečné, musia byť v prvom rade vyrobené z dostatočne pevného materiálu, aby nebolo možné ich vykopnúť či preraziť. Dvere sa delia do štyroch bezpečnostných tried, pričom platí, že čím vyššia trieda, tým vyšší stupeň zabezpečenia.

Rôzne bezpečnostné dvere sa líšia predovšetkým počtom uzamykacích bodov zámkov a častí chrániacich celý mechanizmus vnútorných závor. Konštrukcia pozostáva z niekoľkých kovových výstuží, obložených ďalšími materiálmi, vrchnú vrstvu potom môže tvoriť dyha alebo tvrdé drevo. Kvalitné dvere sú veľmi ťažké, najmä vďaka zárubniam so špeciálnymi závesmi.

Rada 3
Nákup urobte u skutočných profesionálov, ktorí vám po odbornom posúdení stavu poradia, či vám postačia prídavné bezpečnostné dvere, teda doplnenie vnútornej strany dverí o oceľovú konštrukciu s rozvorným systémom, alebo je potrebné obstarať si bezpečnostné dvere celkom nové, zasadené buď do pôvodných alebo do nových zárubní. Dajte pozor na to, aby vami vybrané dvere mali certifikovaný aspoň tretí stupeň zabezpečenia a chcite vidieť odborný atest, potvrdzujúci ich vlastnosti. Prehľad certifikačných spoločností nájdete na stránkach Medzinárodnej organizácie pre normy (ISO).

Rada 4
Ceny bezpečnostných dverí sa líšia nielen podľa výrobcu, ale tiež podľa rozmerov, stupňa zabezpečenia, prítomnosti, či absencie požiarnej odolnosti a mnohých ďalších kritérií. Bežné rozpätie cien sa pohybuje približne medzi desať a štyridsaťtisíc. Bezpečnostná úprava starších dverí - pokiaľ je možná - vyjde prirodzene lacnejšie.

Rada 5
Kde na to vziať? „Kúpu bezpečnostných dverí je možné financovať zo stavebného sporenia, prípadne pomocou úveru. Poskytujeme svojim klientom možnosť získať úver zo stavebného sporenia či preklenovací úver s výhodnou úrokovou sadzbou. Úver môžete získať, i keď nemáte nasporené vlastné finančné prostriedky a dá sa kedykoľvek splatiť bez sankcií," vraví Eva Gruberová z Raiffeisen stavebnej sporiteľne.

Focus Media

Video

Diskusia