Aké má byť kvalitné plastové okno?

Staviame | 15.07.2010

Ak ste sa rozhodli vymeniť svoje staré okná za nové plastové, mali by ste vedieť, aké kritériá by mali spĺňať, aby mohli byť označené za kvalitné. Poďme sa teda pozrieť, aké vlastnosti plastovým oknám dávajú tento prívlastok. Trh s plastovými oknami je totiž presýtený, preto vybrať si naozaj kvalitný výrobok môže byť celkom neľahká úloha.

Začnime s profilom
Plastové okná môžu byť len tak kvalitné, ako je plastový profil, z ktorého sú vyrobené. Ten sa skladá z viacerých komôr, ktorých je najčastejšie 3 až 7, pričom platí, že čím viac komôr, tým lepšia izolácia plastového okna. V praxi je však rozdiel medzi 5 a 7 komorovým profilom plastového okna menší ako medzi 3 a 5 komorovým.

Môžete si tiež vybrať hranatý, alebo zaoblený plastový profil. V súčasnosti už výrobcovia plastových okien hľadajú iné možnosti zvýšenia tepelnej izolácie rámu ako je zvyšovanie počtu komôr profilu.

Izolačné vlastnosti
Kvalitné plastové okná vyznačujúce sa vysokými izolačnými vlastnosťami zabránia úniku tepla z interiéru do exteriéru a prenikaniu vlhkosti z vonkajšieho prostredia do interiéru domu alebo bytu. Konzervujú preto aj vlhkosť vznikajúcu v dôsledku vysychania muriva po dokončení stavebných procesov.

Cena a kvalita
Musíme si zvyknúť, že naozaj platí, že čím vyššia kvalita, tým vyššia cena, alebo naopak. Platí to aj pri plastových oknách. Je mnoho firiem, dalo by sa povedať, že každým dňom vznikne ďalšia, ktoré ponúkajú plastové okná. Nedôverujte však príliš lákavým reklamám a nízkym cenám. Radšej si priplaťte, ale zaobstarajte si okno od renomovaných výrobcov, ktorých okná majú dlhšiu a kvalitnú tradíciu.

Kovanie
Kovanie plastových okien je dôležité z hľadiska kvality otvárania a zatvárania okien, a tiež z hľadiska bezpečnosti. Je to veľmi dôležité kritérium kvality plastových okien. Solídne kovania by mali mať uznaný certifikát.

Montáž
Nestačí maž kvalitné plastové okná len kúpené, treba im zabezpečiť aj kvalitnú montáž. Montáž okien je veľmi dôležitou podmienkou kvality a fungovania okna, pretože okno je dobré iba vtedy , ak sa dobre nielen navrhne a vyrobí, ale aj osadí, inak by jeho prednosti strácali na účinnosti. Rozhodne odporúčame nechať si okná namontovať špecializovanou firmou, ktorá disponuje potrebnými nástrojmi a prístrojmi, od ktorej budete mať záruku i na osadenie a montáž okien.

Autor: Andrej