Domy zvané pasívne

Staviame | 06.12.2011

Tento týždeň sa budeme venovať domom, ktoré sa všeobecne označujú termínom „nízkoenergetické“. Dnes sa budeme konkrétne baviť o dome pasívnom.

Čo jeho pasivita znamená?
Keď niekoho označíme, že je pasívnym človekom, nie je to príliš lichotivé. No pokiaľ tento prívlastok dostane dom, je to len a len dobre, pretože sa tým dozvedáme o jeho skvelých vlastnostiach, pokiaľ ide o spotrebu energie. Takže čo to vlastne znamená, keď sa povie, že dom je pasívny?

Pasívny dom by mal spĺňať niekoľko dôležitých kritérií, aby si tento prívlastok vôbec zaslúžil. Je to vtedy, keď ročná spotreba tepelnej energie na meter štvorcový obytnej plochy je nižšia ako 15 kWh. Celková spotreba primárnej energie pasívneho domu nesmie prekročiť 120 kWh/m2a.

Dôležitým parametrom je takisto súčiniteľ prechodu tepla U nepriehľadných obvodových konštrukcií. Tento by mal byť v pasívnom dome nižší ako 0,15 W/m2K. V prípade okien a dverí by mal byť pod 0,8 W/m2K.

Tento typ stavby je dimenzovaný tak, že na pokrytie tepelnej spotreby stačia pasívne energetické zdroje. K nim patrí vyžarované slnečné teplo cez okná, vyžarovanie tepla spotrebičmi a obyvateľmi domu. Tepelná spotreba je teda taká nízka, že budova si až na pár dní v roku pri vysokých mrazoch, vystačí sama bez stáleho kúrenia.

V podstate môžeme povedať, že na zabezpečenie tepelného komfortu v takomto dome nie je potrebné obvyklé vykurovanie s kotlom, rozvodným systémom, vykurovacími telesami, skladom paliva a komínom.

Faktorom, na ktorý by sa nemalo zabudnúť, je aj smerovanie pasívneho domu k optimálnemu využitiu energie Slnka, kvalitná tepelná izolácia a jej dôsledná inštalácia, optimálne zasklenie a vysoká vzduchotesnosť.

Je drahší, než bežný dom?
V zásade môžeme povedať, že áno, ale nemusí to byť pravidlo. Je nutné zabezpečiť si lepšiu tepelnú izoláciu, kvalitnejšie okná a pomerne nákladnú vetraciu jednotku, no na druhej strane ušetríte za rozvody kúrenia a radiátory. Podľa odborníkov je tento cenový rozdiel teda asi len desať percent, čo nie je tak veľa, keď si uvedomíme, že sa nám to v priebehu niekoľkých rokov vráti.

Dôležité však je vybrať si spoľahlivú a skúsenú stavebnú firmu, aby ste sa nakoniec mohli tešiť z kvalitne a profesionálne postaveného domu. Nedajte sa preto nalákať na neuveriteľne lacné ponuky a pre istotu si nechajte poradiť od odborníkov.

Autor: Jakub