6 chýb, ktoré robíte pri kúrení v krbe a môžu sa vám vypomstiť

Staviame | 05.01.2017

Ak si chcete v zdraví užiť praskajúci ohník a mihajúce sa plamienky ohňa, vyhýbajte sa týmto začiatočníckym chybám.

Nedávate pravidelne kontrolovať komín
Pre správne fungovanie kozuba alebo pece je nevyhnutný čistý komín. Prečo? Pri spaľovaní dreva, uhlia alebo iného paliva vznikajú mimoriadne horľavé sadze, ktoré sa usádzajú na stenách komína. Ich vyhorenie je najčastejšou príčinou požiaru. Preto je dôležité pravidelné čistenie komína v intervaloch, ktoré závisí od výkonu pripojeného spotrebiča a druhu paliva.
Ak máte kozub, ktorý používate na „náladové" kúrenie, musíte ho nechať čistiť každé štyri mesiace.


Prikladáte priveľa paliva

Poskakujúce plamene a praskajúci oheň vytvárajú nádhernú romantickú kulisu. S prikladaním polienok do ohňa to však netreba preháňať.
Príjemnú atmosféru získate vtedy, ak budete používať primerané množstvo dreva. Zbytočným prekurovaním totiž len neúnosne zvyšujete teplotu v miestnosti. Drevo horí prirýchlo, takže vzniknuté teplo uniká do komína a vy rovnako rýchlo prichádzate o svoje zásoby na celú zimu.

Prečítajte si: Nezvyčajná technika - grilovanie VODOU!

Používate mokré drevo
Správne treba kúriť vysušeným drevom. Čím viac vlhkosti drevo obsahuje, tým viac energie sa spotrebuje najprv na jeho vysušenie. Na kúrenie treba používať drevo s obsahom vlhkosti pod 20 %. Zodpovedá to zhruba dvom rokom schnutia.
Kúriť môžete tvrdým i mäkkým drevom, rozdiel je v množstve, ktoré spotrebujete. Mäkké drevo totiž horí rýchlejšie, a to zvádza k častejšiemu prikladaniu. Jednoduchým ukazovateľom správneho kúrenia je takmer neviditeľný dym z komína.


Používate na podpálenie novinový papier

Včerajšie noviny sú nanič, tak prečo ich nepoužiť druhýkrát - na kúrenie? Používanie papiera na rozkladanie ohňa však nie je vhodné z dvoch dôvodov. Horením tlačiarenskej farby vznikajú škodlivé látky, ktoré zbytočne otravujú ovzdušie. A po druhé - papier horí príliš rýchlo, vzniká z neho veľa popola, pričom oheň sa ani nestačí rozhorieť.
Namiesto neho používajte pevný podpaľovač.

Pozrite sa: Kovové ohniská v záhrade využijete aj v zime

Rýchlo zatvárate komínovú klapku
Drevo nehorí stále rovnako, preto musíte vedieť regulovať prívod vzduchu do ohniska aj odvod spalín do komína. Najjednoduchšie to dosiahnete otvorením komínovej klapky, ktorá zlepšuje ťah komína. Ak s ňou nedokážete pracovať, drevo dymí, horí rýchlo a vy nevyužijete energiu, ktorá vzniká.
Najviac vzduchu potrebuje drevo v prvej fáze, po zapálení, kedy plameň horí tmavožlto. V druhej fáze dochádza ku splyňovaniu a drevo horí svietivým plameňom. Primárny prívod vzduchu môžete uzavrieť, sekundárny, ktorý odvádza spaliny do komína nechajte otvorený.
V poslednej fáze horenia nie je viditeľný plameň, žeravé uhlíky vydávajú teplo. Vtedy môžete zatvoriť všetky prívody vzduchu. Ak klapku zatvoríte pred dohorením ohňa, dym sa bude nenápadne šíriť vo vašom interiéri.


Zabúdate na hasiaci prístroj

Hasiaci prístroj je niečo, čo zistíte, že potrebujete až vtedy, keď je neskoro. Nie je to žiadny dizajnový kúsok, takže chápeme, že ho nechcete vystavovať na obdiv. Majte ho však vždy poruke, pre prípad núdze. Možno ho nikdy nebudete musieť použiť, ale pravidelne kontrolujte jeho funkčnosť.

Autor: Radomír