33-ročný profík sa odstrihol od zhonu a postavil si kamenný dom

Staviame | 11.02.2017

Mike Basich, kedysi podnikateľ a dnes profesionálny snowboardista a fotograf si v „Kristovych rokoch" uvedomil, že bežný život nie je preňho. Žiadne hypotéky, prenájmy, podnájmy a práca od deviatej do piatej, od pondelka do piatku. Neuveríte, ako žije dnes.

Mike kúpil 16 hektárový pozemok kdesi uprostred hôr v okrese Nevada v Kalifornii. Kraj je známy outdoorovými dobrodružstvami, a tak nečudo, že aktívny športovec si vybral práve túto oblasť, kde ľudia takmer neskladajú lyžiarky alebo turistickú obuv. Rozhodnutie vlastnoručne si postaviť kamenný dom, ktorý bude úplne sebestačný, bolo však poriadne odvážne.


Stavba trvala celkovo 5 rokov. Len kamenné steny staval vyše dvoch rokov. Chata nemá odtokové potrubie - toaleta je vonku. Elektrina pochádza zo solárnych panelov a voda z dvoch blízkych potokov. Smerom na juh sa domček otvára veľkými sklenými stenami, aby čo najviac profitoval zo slnečnej energie. O teplo sa stará sporák na drevo.

Pozrite sa: Mikrodomy, od ktorých neodtrhnete oči. Mladí chcú málo, ale vlastné a bez dlžôb

V zime dom pripomína iglu - snehu totiž býva po celé týždne toľko, že celkom zaslepia okná. Ani prístup do domu nie je jednoduchý, ak nemáte snežný skúter, skialpinistickú výbavu a poriadne dobrú kondíciu.Aj Mikeovi však plynú roky. Tento rok má 45, a tak si život mierne uľahčuje. Konkrétne tým, že si pri dome postavil súkromný vlek. Trvalo mu to vraj 8 mesiacov.


„Netvrdím, žemoja cesta je pre každého. Ja prosto rád budujem a učím sa, akoveci v živote fungujú. Budem rád, ak to inšpiruje iných, aby sana chvíľu zastavili a porozmýšľali, či robia to, čo im prídeako správne, ako im vlastné. Úspech totiž môže mať mnohopodôb,“ povedal Mike v rozhovore pre portál BNQT.

Mike si okrem kamenného domčeka postavil aj mobilnú plechovú búdu. Pozrite si ju TU.

V galérii pod článkom nájdete nielen podrobnejšie zábery z interiéru domčeka, ale aj nádherné scenérie okolia.

Za pozornosť stojí aj video zachytávajúce stavbu chaty. Hoci komentár je v angličtine, aj bez znalosti jazyka pochopíte, o aké veľké dobrodružstvo ide.

Autor: Nonka