Neuveriteľné: Kuchyňa a kúpeľňa úplne bez škár

Staviame | 13.03.2017

Kuchyňa a kúpeľňa sú miesta s veľkými nárokmi na estetiku, ale aj na hygienu a ľahkú údržbu. Dodržať tento vysoký štandard dokáže skomplikovať priveľké množstvo škár. Existuje spôsob ako sa im vyhnúť?

Zástena
Prvým miestom v kuchyni, ktoré je plné škár, je zástena. Pri jej realizácii si môžete vyberať z rôznych materiálov, ale ten správny druh závisí od toho, na čom varíte. Najvýhodnejšie sú elektrické a indukčné platne, pretože teplo ide priamo na hrnce. Na zástenu preto môžete pokojne použiť i vysokotlakový laminát a lakované dosky. Najopatrnejší musíte byť pri plyne - zástena musí byť z odolného materiálu. Použiť môžete keramický obklad, kalené sklo, kameň i kov.


...obkladačky bez škár
Keramické obklady sú najčastejšou voľbou. Sú praktické, ľahko sa udržiavajú a odolajú vode, mastnote i ohňu. Rušivým elementom sú však škáry. Ich hustú sieť môžete zredukovať tak, že zvolíte väčší formát obkladu. Na trhu sú však aj obkladačky so špeciálne zabrúsenými hranami, ktoré pri ukladaní do seba presne zapadnú a škáry takmer nevidieť.

Kuchynská zástena: Je lepšie sklo, obkladačky alebo plast?

...umývateľný náter
Zástenu môžete natrieť umývateľným náterom. Moderná je napríklad tabuľová farba, ktorá je, okrem čiernej, dostupná v rôznych farebných odtieňoch. Odolá nečistotám a v prípade potreby ju môžete umyť. A môže slúžiť aj ako odkazovač...


...sklenená zástena
Sklenená zástena vdýchne kuchyni originalitu. Ide o bezpečnostné kalené sklo, ktoré odoláva vysokej teplote i nárazom. Dostupné sú rôzne farby a vyhotovenia a celkový dojem umocní LED podsvietenie. Môžete si zvoliť zástenu s grafickou potlačou, aj podľa vlastného návrhu.

Pozrite sa: Nádherná - a originálna - zástena si nás totálne získala. Očarí aj vás?

Liata podlaha
Veľkému ataku nečistôt musí odolávať podlaha. Bezškárové riešenie získate realizovaním liatej podlahy. Má dlhú životnosť, je odolná voči záťaži, baktériám, ohňu a antistatická. Liate podlahy môžu byť polyuretánové, epoxidové, betónové, cementové. Líšia sa hrúbkou, vzhľadom a tvrdosťou. Ich povrch sa dá po čase obnoviť farebným náterom alebo leskom. Na liatej podlahe môžete vytvárať rôzne motívy, zaliať do nej rôzne drobné predmety alebo osvetlenie, čím sa jej atraktívnosť ešte zvýši.


Pracovná doska
Pri manipulácii s potravinami je hygiena prvoradá. Ak sa zvyšky jedla, mastnota a prach „zažerú" do škár alebo pórovitého materiálu dosky, už ich odtiaľ ťažko dostanete. Riešením je pracovná doska z jedného kusa, napríklad umelého kameňa, betónu, skla, nerezovej ocele. Hladký povrch sa udržiava jednoducho a máte istotu, že neobsahuje baktérie.

Farebné kuchyne: Rozvíria život a rozveselia celú domácnosť!

Kúpeľňa - steny a podlaha
Ani v kúpeľni už nie sú škáry vítané. Údržba bez nich je oveľa príjemnejšia a nenáročná. Na steny a podlahu dajte namiesto obkladov špeciálne stierky. Dokážete s nimi vytvoriť rôzne dekoratívne vzory. Môžu byť dokonale hladké a lesklé alebo s plastickou textúrou. Stierkovaciu hmotu môžete pred aplikáciou nafarbiť na požadovaný farebný odtieň. Povrch sa po vytvrdnutí brúsi a impregnuje, preto výborne odolá mechanickému poškodeniu i vode.

Autor: Radomír