Nerezový komín: Urobili sme prehľad výhod a rizík

Staviame | 17.03.2017

Bez ohňa niet dymu a ani bez komína. Komín neodmysliteľne patrí k domu hoci v priebehu rokov sa zmenil nielen jeho vzhľad, ale aj konštrukcia. S rastúcou popularitou nízkoenergetických domov a drevostavieb sa dostal do povedomia komín z nerezu. Aké sú jeho kvality?

Výhody a nevýhody
Hlavnou výhodou nerezového komína je nízka hmotnosť, rýchla montáž, univerzálnosť a estetický vzhľad. Univerzálnosť spočíva v tom, že ho môžete použiť pre odvod spalín všetkých typov spotrebičov. Komín nepotrebuje masívne základy, môže sa realizovať aj dodatočne ako tzv. fasádny komín a jeho konštrukcia je stabilná i pri väčšej výške. Komín je odolný voči vyhoreniu sadzí, náhlym zmenám teploty i atmosférickým podmienkam. Jednotlivé diely sú kompatibilné a komínová vložka je bezúdržbová. K nevýhodám patrí vyššia cena a kratšia životnosť.


Jednoduchá stavebnica
Nerezový komín pozostáva z niekoľkých kompatibilných dielov a variabilného príslušenstva, ktoré umožňujú jeho rýchlu montáž v priebehu pár hodín. Rovnako jednoducho prebieha demontáž. Jednotlivé komponenty sa do seba ľahko zasunú a zaistia kovovou sponou. Komín sa montuje na kovovú konzolu, ktorá je upevnená na fasáde a kotví sa k fasáde vždy po troch metroch. Odstup telesa komína od horľavých konštrukcií fasády musí byť minimálne 5 cm.

Komín si vyberte podľa paliva, aké používate. Alebo stavte na univerzálne riešenie!

Jedinečný vzhľad
Komín z nerezu je veľmi estetický a často sa s ním stretávame na fasádach moderných novostavieb. Najčastejšie ide o trojvrstvový komínový systém, ktorý má plášť i vložku z nerezového plechu s hrúbkou 0,4 mm. Okrem vysokého lesku si môžete vybrať brúsený, lakovaný a pomedený povrch a tiež farebnú úpravu z odtieňov palety RAL a získať farbu fasády. Ak na vás napriek tomu kovový vzhľad komína pôsobí rušivo, môžete ho obstavať.


Kozub má miesto aj v paneláku: Poradíme vám, ako to zvládnu aj začiatočníci!

Bez obáv i v interiéri
Nezvyčajný vzhľad komína a absencia mokrých stavebných procesov ho predurčujú i na použitie v interiéri. Predovšetkým v industriálne a minimalisticky ladených. Lesklá, prípadne farebne upravená „rúra" dodá interiéru osobitý architektonický výraz. Z hľadiska bezpečnosti je nevyhnutnosťou vybrať komín s hrubšou izoláciou, aby pri náhodnom dotyku obvodového plášťa nedošlo k popáleniu. V piecke alebo krbe si môžete zakúriť okamžite po montáži komína a jeho pripojení k spotrebiču.

Autor: Radomír