Tehlové fasády: Čoraz populárnejší materiál na rodinných domoch

Staviame | 10.05.2017

Tehlový dom je skôr výsadou anglickej architektúry. V našich končinách podobné domy môžeme nájsť zriedkavo - napríklad staré bytové domy v Svite. Inšpirácie z Británie však prenikajú aj k nám.

Tehla je prírodný materiál, ktorý v dome pomáha vytvárať zdravé životné prostredie. Navyše, aj na pohľad vyzerá zaujímavo, a tak ju môžeme nájsť aj na fasádach nových slovenských domov.

Napodobenina kameňa, ktorá je odolnejšia: Viete, o čo ide?

Výber fasády je vždy náročným procesom. Momentálne sú populárne lícové tehly a obkladové tehlové pásiky, ktoré sa dajú využiť v exteriéri aj interiéri, na obklady soklov, či stavbu oplotenia a múrikov. Samotné lícové tehly a pásiky ponúkajú bohatú škálu farebných odtieňov a povrchových úprav, kým odolnosť voči poveternostným vplyvom a farebná stálosť patria medzi prirodzené vlastnosti keramiky.


Lícové tehly a pásky nájdete v rôznych rozmeroch, odtieňoch a úpravách. Keďže tehla vzniká z hliny prirodzeným procesom vypaľovania, odtieň nemá jednoliatu farbu označenú číslom. To dáva každej stavbe jedinečnosť už vo svojej podstate. Sortiment tak ponúka možnosť klasického dizajnového štandardu aj štýlovej avantgardy.

Ako vybrať obkladový kameň do interiéru? Poradíme vám, ako sa zorientovať v ponuke

Lícové tehly niektorých značiek ponúkajú všetky výhody prevetrávanej fasády. Zlepšujú tepelnoizolačné vlastnosti obvodovej konštrukcie a bránia ochladzovaniu obvodovej steny vplyvom vetra. Na výber máte aj také tehly, ktoré sú zo stopercentne prírodného materiálu a ich životnosť je prakticky neobmedzená. Starnú do krásy a farebnú stálosť si udržiava dlhé roky bez akýchkoľvek nárokov na údržbu. Pri posudzovaní kvality je podstatný proces ich výroby. Niektoré sa vyrábajú lisovaním a sú vypaľované pri teplote 1100 °C, čím hlina získava vlastnosti blízke kamenine. Tehla má hutný črep a jej nasiakavosť je veľmi nízka. Spoznáte ju vďaka zvonivému zvuku, ktorý vydáva pri poklepe. Má zväčša hladké lícové plochy, ostré hrany a jednoliate sfarbenie. Niektoré takmer dokonale napodobňujú technológiu ručnej výroby. Každý kus sa tvaruje samostatne, vo vlastnej forme, a preto medzi nimi nenájdete dva rovnaké kusy. Ich drsný, až vrásčitý povrch bez ostrých hrán im dodáva príjemný rustikálny vzhľad, pričom farebná škála začína pri svetlých béžových odtieňoch a siaha až po módne tmavé antracitové tóny.

Ohybné obklady na fasáde: Už ste o nich počuli?

Ak dávate prednosť kontaktnej fasáde a túžite po vzhľade tehlového domu, alebo fasády s prvkami tehál, riešením sú tehlové obkladové pásiky. Tie sa lepia na murivo alebo na izoláciu. Ich hrúbka je okolo 20 - 23 mm, no efekt na fasáde je vďaka doplnkovým rohovým pásikom na nerozoznanie od klasických lícových tehál. Sú ľahké a prácu s nimi zvládne aj šikovný domáci majster. Lepia sa lepidlom na lepenie keramického obkladu vhodným do exteriéru, takže pri aplikácii odpadá mokrý proces. Preto sa využívajú ako exteriérový, tak aj interiérový doplnok a pri vkusnej aplikácii dokážu fasádu, či interiér oživiť a dodať mu jedinečnosť, ktorú vám susedia budú závidieť.

Autor: Nonka, spracované podľa TS Wienerberger
Zdroj foto: Wienerberger