Rozdiel medzi dvoj- a trojsklami: Zaujímajte sa nielen o tepelné, ale aj svetelné straty!

Staviame | 14.06.2017

Zasklenie tvorí 60 až 70 percent izolačnej plochy okna, preto ho pri výbere okien nepodceňte.Vychádzať treba predovšetkým z toho, v akom stave je daný dom a v akom prostredí sa nachádza. Pri nízkoenergetických a pasívnych domoch je bežné siahnuť po oknách s trojsklom.

V starších domoch to je na zváženie. V tejto súvislosti treba spomenúť, že tepelnotechnická norma sprísňuje požiadavky na súčiniteľ prestupu tepla otvorovej výplne. Od 1. januára 2016 je požadovaná hodnota Uw ≤ 1,0 W/m².K a týka sa nových aj rekonštruovaných budov. Túto požiadavku určite splnia okná s trojsklom, no môžu aj kvalitné dvojsklá.

To musíte viedieť: Vyklápacie okno, na ktoré si ľahnete! Mali by ste na to nervy?

V čom sa líšia
Na prvý pohľad v cene, ktorá je, samozrejme, v neprospech trojskiel. Podľa jednotlivých výrobcov je od dvojskiel vyššia o 10 až 30 percent. Keď porovnávame hľadisko tepelných strát, až o 45 percent lepšie izoluje viac skiel. Na druhej strane výrazne obmedzujú prechod slnečnej energie, čo vyjadruje solárny faktor. V lete je to vítané, ale v zime a v prechodných obdobiach, keď by slniečko miestnosť vyhrialo, už menej. Tepelné zisky sa obmedzujú len na južnú fasádu, na okná nezatienené stromami alebo okolitou zástavbou.


Tepelné straty dvojskiel počas mrazivých zimných nocí sú však oveľa väčšie ako nižšie solárne zisky trojskla počas dňa. Značný rozdiel je aj v hmotnosti oboch typov zasklenia. Masívnejšie rámy s trojsklom sú ťažšie a viac namáhajú kovanie. Pri veľkých oknách a ich otváraní dokorán sú krídla náchylné zvesovať sa, a tak je nutné častejšie ich nastavovať.

Keď plánujete novými oknami znížiť hluk z ulice, tento problém vyriešite aj dvojsklom. Rozdiel totiž nie je až taký markantný a prostredné sklo v trojitom zasklení môže drnčať a prenášať zvuk. V súboji v prestupe svetla do interiéru je jasným víťazom dvojsklo.

Urobte si sklené dvere na streche: Zväčšíte si životný priestor smerom do neba!

Kam s nimi
Dvojsklá sa odporúčajú do panelových bytov a rekonštruovaných domov. To, že menej izolujú ako trojité zasklenie, je v starších domoch často výhoda. Príliš utesnené bývanie tu môže byť príčinou vzniku plesní. Pri rekonštrukciách, kde sa kladie dôraz na kvalitné zateplenie, investujte do trojskiel.

Z hľadiska tepelných ziskov a svetelnosti odborníci niekedy radia kombinovať oba typy. Trojsklo na severnú, východnú a západnú fasádu domu. Zo severu slnko nesvieti a ostré lúče z východu a zo západu nie sú veľmi príjemné. Na juh použite kvalitné dvojsklá.


Pri stavbe nízkoenergetického a pasívneho domu sú trojsklá štandardné. Citliví ľudia môžu počas slnečných zimných dní pocítiť za trojsklom deficit tepla a predlžovať vykurovaciu sezónu do jari. Ak sa s tým nezmieria, riešením je na južnej strane použiť dvojsklo alebo si priplatiť za špeciálne číre sklá v trojitom zasklení, ktoré nie sú sfarbené do zelena a majú ekvivalentné tepelné zisky ako bežné dvojsklo.

Pozor na kvalitu rámu
Tepelnoizolačné vlastnosti profilu závisia od jeho konštrukcie a majú byť v súlade s vlastnosťami skla s čo najmenším rozdielom. Tým, že trend je trojité zasklenie s hrúbkou 44 milimetrov, zväčšuje sa aj stavebná hĺbka rámu. Dôležitý parameter je i hĺbka zapustenia skla do rámu a materiál dištančného rámika medzi sklami.

Drevený alebo murovaný dom: Toto sú ich prednosti a nevýhody

Dištančný rámik je vyplnený špeciálnym materiálom, ktorý adsorbuje vodné pary, a tým zamedzuje ich kondenzácii v priestore medzi sklami. Z hľadiska rizika kondenzácie vodnej pary na styku skla a rámu je lepšie zvoliť okno so sklom viac zapusteným do rámu.

Autor: Adela Motyková/Pekné bývanie