Vyberáte si exteriérovú dlažbu? Poradíme vám

Staviame | 01.08.2017

Leto je vďaka teplu vhodným obdobím na stavbu domu a prác, ktoré sú s ním spojené. Úprava exteriéru patrí medzi časovo náročné projekty, ktoré je lepšie premyslieť si vopred a s chladnou hlavou. Alfou a omegou je v tomto prípade najmä výber kvalitnej dlažby. Na čo by ste pri výbere tej správnej nemali zabudnúť?

Príprava a plánovanie
V prípravnej fáze je dôležité premyslieť si, na čo celý priestor využijete, aké prvky v ňom chcete mať a aký je váš rozpočet. Predpokladom je územný plán, kde máte rozplánovanú celú dispozíciu domu a viete, kde sa bude nachádzať terasa, záhrada, chodník prípadne aj príjazdová cesta.  Snažte sa premyslieť si každý krok a v prípade, že potrebujete pomoc odborníka, skúste sa obrátiť aj na architekta. Práve ten vám dokáže pomôcť s plánovaním, vizualizáciou, návrhom rozpočtu a v konečnom dôsledku aj so samotnou realizáciou. Ak dávate prednosť samostatnej príprave, sústreďte sa na čo najpresnejšie plánovanie, meranie a výpočty, aby ste sa vyhli zbytočným chybám a stratám.

Účelovosť dlažby
Každý zákazník má iné predstavy. Niekto preferuje veľké parkovacie miesta, prípadne vytvorenie prístupu k dverám, k terase, bazénu alebo k zadnému vchodu. Je dobré si odpovedať aj na otázku, aký účel má vaša dlažba spĺňať. Budete na nej denne stáť s automobilom alebo chcete mať vytvorený plynulý prechod medzi interiérom v dome a terasou? Inú dlažbu zvolíme k nízkoenergetickému domu ako k tradičnému domu obklopenému všeobjímajúcou zeleňou.


Umiestnenie a okolie bazénu
Bazén býva dominantou každej záhrady. Bez ohľadu na jeho veľkosť a typ si tak dajte záležať aj na úprave jeho okolia. Vždy pracujte s číslami a nie s odhadmi. Na miesto, ktoré vyberiete, sa bazén musí zmestiť. Miesto by malo byť zvolené tak, aby na bazén svietilo slnko čo najdlhšie. Zároveň sa snažte vyhnúť umiestneniu pod stromy, z ktorých by vám na hladinu mohli padať listy. Rovnako nesmiete opomenúť prívod vody a vo väčšine prípadov aj prívod elektrického prúdu, bez ktorého vám nebude pracovať čistička. Ponechajte si priestor pre vypúšťanú vodu. Plocha musí byť úplne rovná. Akákoľvek naklonená rovina znamená, že sa voda bude kopiť na jednej strane, čím rozhodí prirodzený tvar bazénu, bude sa prelievať a môže bazén aj poškodiť.

Aby sa bazén vo vašom prostredí esteticky vynímal, je potrebné myslieť aj na úpravu jeho okolia. Dôležitým krokom je výber správnej bazénovej dlažby, ktorá môže dotvoriť luxusný vzhľad celej stavby. Najdôležitejšími parametrami takejto dlažby je výborná pochôdznosť bosou nohou a jej veľká plocha, keďže menšie a členitejšie dlažby nie sú tak príjemné na chôdzu. Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk dodáva, že výrobcovia dlažby sú pripravení na splnenie takmer všetkých požiadaviek, týkajúcich sa výberu vhodnej dlažby k bazénu. Okrem samotných platní si môžete zakúpiť aj špeciálne bazénové lemy vhodné na okraje. 


Estetika a dizajn
Každý máme vlastné predstavy o výbere správneho druhu, tvaru a farebného odtieňa dlažby, niekedy však nie je na škodu si nechať pri výbere poradiť od architekta. Pomoc odborníka je dôležitá, pretože dokáže prispôsobiť výber dlažby okoliu, v ktorom žijete, terénu, ale aj fasáde vášho domu. Ak preferujete rôzne druhy dlažieb, nie je problém ich vkusne nakombinovať aj s inými produktmi, keďže výrobcovia sami tvoria svoju produktovú ponuku do jednotlivých radov, ktoré k sebe prirodzene ladia. Nezabudnite, že v súčasnosti máte možnosť využiť rôzne vzorové plochy, nepreberné množstvo farebných odtieňov, reliéfov, povrchových úprav či grafické vizualizácie. ,,Výrobcovia si uvedomujú vysoký dopyt po množstve farebných a tvarových variácií jednotlivých dlažieb, takže zákazníkom radi vychádzajú v ústrety,“ tvrdí Peter Molnár zo spoločnosti Austria Beton Werk.

Hrúbka a rozmery dlažby
Zamerajte sa na detaily, ktoré výber dlažby ovplyvnia. Dôležitá je najmä hrúbka a rozmer dlažby, ktorú si vyberiete. Klasické betónové platne s hrúbkou 4 cm nie sú stavané aby vydržali tlak, ktorý na ich povrch vyvinie hmotnosť auta. Okrasná a pochôdzna dlažba na terasy a k bazénom sa väčšinou vyrába vo väčších (veľkoformátových) kusoch, ktoré sú menej odolné na tlak ako menšie kusy. Pri tenšom type dlažby riskujete jej poškodenie, preto ich na parkovacie plochy nepoužívajte. Na príjazdové cesty budete potrebovať hrubšiu dlažbu ideálne s menšími rozmermi. Štandardne sa odporúča hrúbka aspoň 6 cm pre osobné autá a 8 cm pre nákladné autá. Hrúbka 10 cm je určená pre pohyb nákladných áut. Výber nesprávnej hrúbky a rozmerov môže znížiť jej odolnosť a vedie k trvalému poškodeniu dlažby.


Povrch a farba dlažby
Široký výber materiálov na trhu otvára cestu kreativite, keďže si spomedzi rôznych povrchových úprav môžete vybrať aj viacero druhov, a pritom ich vhodne kombinovať. Farebný dizajn dlažbových systémov je nesmierne populárny. Pri dlaždiciach vyrábaných z prírodných surovín vznikajú farebné rozdiely, preto je dobré vyberať jemné tieňované farby, čím sa vytvára nepravidelný a zaujímavý efekt. Medzi obľúbené farby dlažby patria napríklad hnedá, okrová, sivá, piesková, grafitová, medeno-hnedá, prírodno-béžová či krémová. Nemenej známe sú aj farebné variácie mramoru, travertínu alebo dokonca dreva. Na druhej strane sa do popredia dostávajú aj dlažby s tzv. farebným melírom, kde sa štýlovo spájajú farebné kombinácie. Rovnako sa dá rozvíjať fantázia aj v spôsobe pokládky, a to prostredníctvom rôznych systémov ukladania. Veľmi efektné a moderné je nesymetrické kladenie, ktoré vytvára prírodný dojem. „Zaujímavým a trendovým riešením je u zákazníkov v poslednej dobe dlažba v sivých a béžovo-olivových odtieňoch spolu s reliéfovým povrchom, ktorý odkazuje na krásu  a jedinečnosť prírodného kameňa,“  dodáva Peter Molnár z Austria Beton Werk.


Na záver
Výber dlažby by mal byť vopred dôkladne premyslený a naplánovaný. Snažte sa zohľadniť všetky spomínané aspekty, nechajte si poradiť pri výbere i kúpe a pri realizácii sa obráťte na odborníkov, ktorí vám pomôžu so všetkými detailmi. Váš exteriér pred domom tak bude vyzerať vkusne, upravene a decentne.

Platená reklama