Cibuľa ako liek (+ VIDEORECEPT)

Tipy a triky | 29.10.2009

Cibuľa patrí v našej kuchyni k bežne používaným surovinám. Napriek tomu, že ju zrejme väčšina z nás považuje skôr za chutný doplnok rôznych jedál (pokiaľ teda nepatríte k odporcom cibule), má aj nezanedbateľné liečivé účinky.

Cibuľa sa môže popýšiť vysokým obsahom železa, kyseliny listovej ako i vitamínov skupiny B, nájdeme v nej však aj nezanedbateľné množstvo vitamínu C, E ako i ďalšie látky.

Cibuľou proti kašľu
Cibuľa sa vďaka svojim mukolytickým účinkom už dlhé roky používa ako prírodný liek proti kašľu. Ak vás v tomto sychravom období postihne nepríjemný kašeľ a chcete sa vyhnúť „umelým" liekom, vyskúšajte napríklad cibuľový sirup. Pripravíte si ho veľmi jednoducho - stačí nakrájať jednu stredne veľkú cibuľu a pridať cca tri lyžice medu. O niekoľko hodín bude váš liečivý sirup hotový. Zmes šťavy z cibule a medu sa užíva potom podľa potreby niekoľkokrát denne po lyžičke. Náhradou medu môže byť aj cukor.

Cibuľou proti nachladnutiu
Nachladnutie je v tomto období aktuálnou témou, preto bude môže byť užitočným recept na cibuľový čaj proti prechladnutiu. Jednu väčšiu cibuľu povarte pár minút v pollitri vody a potom sceďte. Odvar si podľa chuti oslaďte medom, prípadne cukrom. Tento čaj vám uľahčí dýchanie.

Okrem cibuľového čaju si môžete krušné chvíľky prechladnutia uľahčiť aj vdychovaním výparov z cibule počas spánku. Skúste si položiť na noc rozkrojenú cibuľu k posteli a dovoľte účinným látkam, aby zabojovali s „potvorkami" vo vašich dýchacích cestách.

Ďalšie liečivé účinky cibule
Významný efekt má cibuľa aj pri tráviacich ťažkostiach. Podporuje chuť do jedla a napomáha tráveniu.

Vďaka vysokému obsahu železa, vitamínu C a vitamínov skupiny B (najmä kyseliny listovej), je cibuľa tiež dobrým „liekom" na podporu krvotvorby. Okrem toho sa odporúča aj na zníženie krvného tlaku a hladiny tukov v krvi.

Konzumáciou cibule prospievate svojmu srdcu, podporujete krvný obeh a môžete predchádzať aj vzniku artériosklerózy.

Cibuľa je tiež dobrým posilňovačom imunitného systému, čo sa v tomto období plnom chorôb iste hodí.

Cibuľa má skutočne mnohoraké liečivé účinky a využíva sa ako vnútorne, tak i zvonka - napr. na liečbu bradavíc či rôznych plesní a ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom.

Na to, aby sa mohli liečivé účinky cibule prejaviť, je potrebné konzumovať ju pravidelne, najlepšie v surovom stave, kedy si zachováva najviac cenných látok.

Určite však svojmu zdraviu i chuťovým pohárikom prospejete, ak si cibuľku pridáte do jedla - či už vo varenom, pečenom alebo inom stave.

Vyskúšali ste už vyliečiť kašeľ alebo nádchu pomocou cibule? Aké sú vaše skúsenosti?

Autor: Diana

VIDEORECEPT na liečivý cibuľový sirup, ktorý na počudovanie nechutí zle. Takže začneme. Najprv ošúpte jednu väčšiu cibuľu, rozkrojte ju na polovice a umyte pod studenou vodou, aby ste pri jej krájaní neplakali. Potom ju nakrájajte a začnite pchať do malého pohára. Vždy po istom množstve ju zasypte práškovým cukrom. Napokon poriadne napchatú hmotu zakryte fóliou, strčte do chladničky a po 3-4 hodinách je sirup pripravený na medicínske využitie. A dôkazom, že sirup nie je nechutný je aj malý pacient a autorka tohto textu.