Stojany na vianočný stromček - vyberte si!

Tipy a triky | 06.12.2009

Kvalitný stojan na vianočný stromček by mal zaistiť jeho stabilitu ako i jeho dlhú životnosť bez skorého opadávania ihličia. Vyberajte si taký stojan, aby ste do neho stromček ľahko upevnili.

Bežné stojany mávajú tri šrauby, medzi ktoré je potrebné upevniť kmeň. Najlepšie sú stojany s nádržkou na vodu, stromček vďaka nej vydrží omnoho dlhšie bez opadania ihličia. Stojan by mal zodpovedať obvyklým rozmerom stromčeka, ktorý si každoročne vyberáte. Zvoľte si preto stromček nielen podľa vzhľadu, ale aj šírky stojana.

Stojany z rôznych materiálov
Keramické
stojany sú určené pre malé až stredné stromčeky. Do keramického stojanu sa vojde niekoľko litrov vody a stromček vydrží dlho svieži.

Plastové stojany sú lacným a rozšíreným variantom. Často pozostávajú aj z nádržky na vodu. K nevýhodám patrí ich pomerne neatraktívny vzhľad.

Pri novších plastových stojanoch sa stromček upevňuje pomocou páky, ktorá kmeň rovnomerne zovrie pomocou čeľustí. Je to síce dosť praktické, takýto stojan však patrí medzi tie drahšie.

Naopak drevené stojany patria medzi tie lacnejšie. Aj dokonca aj niektoré drevené stojany majú zabudovaný zavlažovací pohárik.

Liatinové stojany sú neobvyklé, ich vzhľad je však štýlový. Pevne fixujú vianočný stromček a unesú aj tie silnejšie a vyššie stromy.

Kovové stojany sú stabilné. Ich oceľová konštrukcia udrží aj stromy väčších rozmerov. Zoženiete ich v mnohých konštrukčných variáciách a v najrôznejších farbách.

Autor: Red