Optické triky so stropom

Tipy a triky | 08.01.2011

Pri renovácii alebo modernizácii obydlia venujte priestor aj „plafónu“. Mnoho ľudí si stropy vymaľuje na bielo, zavesia naň luster podľa chuti a finančných možností a skončili s úpravou. Takýto prístup sa nemusí vyplatiť. Strop totiž určuje, ako sa doma budete cítiť a preto by sme naň určite nemali zabúdať.

Ideálny strop
Výška stropu by sa mala pohybovať od 2,6 do troch metrov. V prípade vysokých izieb, ktoré sa stavali niekedy na začiatku storočia, môžeme mať pocit opustenosti a samoty. Pri nízkych stropoch sa zasa častejšie dostavuje depresia, pocit stiesnenosti, až po nemožnosť bývať v byte pre neustáli pocit, že na vás niečo padá. Toľko psychológovia. Architektúra však vie pomôcť aj s tým, aby ste sa nemuseli sťahovať, pretože na vás strop uvalil svoju „kliatbu“.

Vysoké stropy
V tomto prípade máte značne viac možností, ako zmierniť ich dopady na váš život. Jedným z nich je použitie sadrokartónu, ktorý dostanete v rôznych vyhotoveniach. Sadrokartón sa rozmohol aj v bežných bytoch a umožňuje schovať v izbách žiarovky a zároveň znížený strop oceníte aj vo vykurovacej sezóne.

Vysoké miestnosti sú charakteristické predovšetkým chladom, pretože vyhriať „komín“ je skrátka nemožné. Pokiaľ sa vám nechce prerábať, stačí aj použitie optického triku a natretia stropu o odtieň tmavšou farbou, ako sú okolité steny. Ani by ste neverili, koľko pekných centimetrov výšky vám ukrojí táto kombinácia. Hneď sa budete cítiť bezpečnejšie.

Postavte podlažie
V loftoch alebo domoch, ktoré majú izby podobné tým v kaštieli, môžete k znižovaniu stropu pristúpiť aj radikálnejšie a to pristavením podlažia. Nie samostatného poschodia, iba menšej „galérie“ ku ktorej vedie nízky rebrík. Získate v miestnosti pocit objemu, rozľahlosti a zároveň sa nikomu nebude zdať, že máte vysoko lustre. Ak na strop zavesíte niečo, čo priláka pozornosť už od dverí, opticky sa plafón ku každému skloní.

Aj na nízke je recept
Samozrejme, že pri nízkych stropoch je značne znížená aj možnosť rôznych úprav. Ak ste v paneláku, naozaj s tým neurobíte nič a tak prichádzajú na rad osvedčené triky s farebnými kombináciami. Určite zabudnite na členenie. Najlepšie bude, ak sa spoľahnete na rovnú plochu stropu. Mala by byť čo najsvetlejšia. Či už biela, alebo ak ste v celej izbe stavili na svetlejšie farby, natrite ho vo farbe stien. Bude pôsobiť kompaktne a skoro „nebadane“.

Doprajte si svetla
Kto má pár eur nazvyš, môže investovať do lampičiek, ktoré osvetlia strop. Ani by ste netušili, že k večeru vám strop bude pripadať nadýchaný a vysoký, hoci v skutočnosti je len pár centimetrov nad hlavou.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia