Ako účinne odstrániť zápach v domácnosti

Tipy a triky | 17.10.2012

K domovu neodmysliteľne patria aj rôzne vône. No hoci máme všetci radi tú správnu vôňu domova, neraz nám ju kazia rozličné pachy, ktoré znepríjemňujú náš každodenný život. A zbaviť sa ich nebýva vždy jednoduché. Napríklad taký cigaretový zápach sa drží vo všetkých zákutiach nášho domova. Čo teda s tým? Ako vybabrať s nepríjemným zápachom a môcť si vychutnať naozajstnú vôňu domova?

Čo sa dá, vyperte
Niekedy sa to ani nezdá, ale človek by neveril, ako dokážu napríklad také záclony či závesy napáchnuť rôznymi pachmi. Ak si to chcete doma „prevoňať", vyperte záclony i závesy ako aj ďalšie bytové textílie (ktoré sa prať dajú) a už len tým získa váš domov príjemnejšiu vôňu.

Citrusy
Proti zápachu možno veľmi účinne použiť aj citrón alebo iné citrusové ovocie. Vezmite šupky z rôzneho citrusového ovocia a porozkladajte ich po jednotlivých miestnostiach, respektíve tam, kde je nepríjemný zápach. Táto malá finta by mala pomôcť zničiť aj „zarytý" cigaretový pach. Príjemnú citrusovú vôňu vášmu domovu dodajú aj kolieska citróna na radiátore - kým sa bude citrón sušiť, bude uvoľňovať svoju prirodzenú vôňu (lacnejšia i zdravšia alternatíva osviežovačov vzduchu). Usušené kolieska citróna môžete potom zužitkovať ako vianočnú dekoráciu.

V chladničke možno na pohltenie pachov použiť aj polovičku citróna posypanú soľou (kúsok dužiny je dobré vopred odstrániť, aby sme soľ mohli nasypať do vzniknutej priehlbinky).

Známy je tiež ďalší prírodný osviežovač vzduchu v domácnosti v podobe pomaranča s klinčekmi. Do jedného pomaranča nastrkáme voňavé klinčeky. Tento „osviežovač vzduchu" môžete využiť v kuchyni či inej miestnosti a hodí sa obzvlášť na vianočné obdobie.

Ocot
Aj vy máte pocit, že ocot sa dá využiť azda všade? Je to naozaj tak. Tento lacný a účinný pomocník si dokáže poradiť i s nepríjemnými pachmi. Proti pachu v chladničke sa odporúča pretrieť ju z času na čas handričkou namočenou v roztoku vody a octu.

Miska s octom postavená blízko sporáka počas vyprážania by mala zamedziť šíreniu zápachu (či vône) vyprážaného jedla.

Sóda bikarbóna
Pachy usadené v koberci môže byť ťažké dostať von. Jednoduchým receptom však je posypať koberec sódou bikarbónou, nechať pôsobiť hodinu až dve a potom koberec povysávať. Koberec „ožije" a zápach bude minulosťou.

Roztok sódy a vody (v podobe hustejšej kašičky) sa dá využiť aj na odstránenie zápachu z chladničky či rôznych miestností. Stačí takúto „kašičku" nechať v otvorenej nádobke a bude pôsobiť ako pohlcovač pachov.

Autor: MáriaFocus Media

Video

Diskusia