Tip: Sladké sny v ovčej vlne

Tipy a triky | 14.12.2013

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo sa odporúča pri problémoch so spaním počítať ovečky? Človek prespí až tretinu svojho života, takže na kvalite spánku veľmi záleží. Počas spánku sa zregenerujeme fyzicky a psychicky. V dnešnej dobe, kedy väčšina ľudí bojuje s alergiami a inými chorobami sa uprednostňujú prírodné materiály.

Jedna ovečka, dve ovečky...
Ovčia vlna je výsostne ekologický produkt, zdraviu neškodný a veľmi trvanlivý. Vynikajúcou vlastnosťou vlny je schopnosť viazať na seba vlhkosť, ktorú následne uvoľňuje do vzduchu v závislosti na aktuálnej vlhkosti v interiéri. Táto schopnosť sa vysoko cení v stavebníctve, kde sa ovčia vlna používa ako izolant. Vlna dokáže na seba viazať škodlivé látky, napríklad formaldehyd, ale tiež cigaretový dym a iné nepríjemné pachy, ktoré neutralizuje. Aj preto je vhodná pre alergikov.

„Voňavá" vlna?
Surová ovčia vlna sa niekoľkokrát vyperie vo vode s pracím prostriedkom alebo sódou, kde sa z nej odstráni nečistota a nadbytočný tuk. Následne sa ošetrí prostriedkom proti hmyzu, poškodiť ju môže predovšetkým moľa šatová. Nemusíte mať obavy z nepríjemného zápachu, pretože kvalitne spracovaná ovčia vlna nesmrdí. Svoj charakteristický pach uvoľňuje len v mokrom stave. Čo najčastejšie ju vetrajte, najlepšie za vlhkého počasia, to podporuje jej schopnosť samočistenia. Nevystavujte ju priamemu slnku.

Zdravý spánok
Z ovčieho rúna sa vyrábajú vlnené posteľné súpravy, prikrývky, deky, plachty, vankúše. Preferuje sa pôvodné prírodné zafarbenie, prípadne jemný farebný vzor. Posteľná súprava z čistej ovčej vlny má priaznivé účinky na zdravie. Dotyk tela s ovčou vlnou je veľmi príjemný. Štruktúra vlákna pôsobí mikromasážne, vďaka čomu dochádza k lepšiemu prekrvovaniu pokožky. Vlna rýchlo preberá teplotu tela, udržiava ju a postupne uvoľňuje počas spánku. Nedochádza k poteniu, pretože nadmernú vlhkosť vlna absorbuje. Vďaka tomu pokožka môže voľne dýchať.

Ovčia vlna dokáže neutralizovať kladné ióny, ktoré sa prejavujú únavou, bolesťami svalov, podráždenosťou. Príjemné suché teplo pôsobí na upokojenie nervovej sústavy, úpravu krvného obehu, zníženie napätia a tlmenie bolestí. To má podporný vplyv na zlepšenie stavu organizmu trpiaceho ochoreniami ako je napríklad reumatizmus, bolesti chrbtice, zápal svalov a šliach, poruchy krvného obehu.

Vhodná starostlivosť
Ovčia vlna obsahuje lanolín, tuk, ktorý obaľuje vlas a chráni ho pred znečistením, baktériami a mikroorganizmami. Vďaka nemu nečistoty nepreniknú do vnútra, ale udržia sa na povrchu. Ovčia vlna vyznačuje samočistiacou schopnosťou aj pri dlhodobom používaní, ale predsa si vyžaduje náležité ošetrenie. V prvom rade je potrebné pravidelné vetranie a na udržanie kvalitatívnych vlastností vlny sa odporúča raz mesačne používať regeneračný lanolínový prípravok. Výrobky z ovčej vlny sa môžu prať a chemicky čistiť raz ročne. Neodporúča sa pranie v automatickej práčke, ale ručné pranie pri teplote 30 °C v jemnom pracom prostriedku s obsahom lanolínu. V zime môžete ovčie rúno vyčistiť tak, že na neho nanesiete sneh a následne ho vytrasiete. Dajte pozor, aby sa nepremočila koža, pretože by stvrdla.

Autor: RadomírFocus Media

Video

Diskusia