Plytváte vodou? Nový režim vás zbaví zlozvyku

Tipy a triky | 11.06.2015

Ako šetriť vodu doma i v záhrade? Aj vy vždy tŕpnete, keď má prísť vyúčtovanie za vodu? Vodné a stočné tvorí často naozaj poriadne veľké položky v rodinnom rozpočte. Preto rady a tipy, ako vodou šetriť v domácnosti, ale aj v záhrade, nikdy nie sú na zahodenie. Niekoľko tipov vám prinášame aj v tomto článku, možno vám niektoré z nich pomôžu znížiť náklady na vodu.

Osobná hygiena
Šetriť vodou sa dá pri každodennej osobnej hygiene. Zlaté pravidlo hovorí, že lacnejšie nás vyjde sprcha oproti kúpeľu. Ak máte malé deti, kúpte ich naraz, nie každé zvlášť - aj takto ušetríte cennú vodu. Takisto asi väčšina z nás pozná pravidlo, že pri umývaní zubov alebo pri holení by sme nemali nechať tiecť vodu.

Pozor na WC a kohútiky
Kvapkajúce kohútiky alebo tečúce WC by ste mali okamžite opraviť. Inak vám doslova každú sekundu uniká voda a účty môžu byť potom poriadne vysoké. Dnešné WC už zvyčajne majú delené tlačidlá na splachovanie, takže aj týmto možno ušetriť nemalé množstvo vody.

Kuchyňa
V kuchyni sa minie veľké množstvo vody každý deň. Vodu potrebujeme pri varení, umývaní riadu, umývaní ovocia či zeleniny a neraz aj pri rozmrazovaní. Rozmrazovať mäso alebo iné potraviny pod tečúcou vodou je zvyk, ktorý vám môže nepríjemne navyšovať účty za vodu. Radšej si vždy naplánujte rozmrazovanie vopred a nechajte jedlo rozmraziť napríklad cez noc v chladničke. Takisto umývanie riadu pod tečúcou vodou je veľkým plytvaním vody. Šetrnejšou voľbou je umývanie riadu v napustenom dreze a potom opláchnutie v čistej vode, alebo investujte do umývačky riadu.

Upratovanie a pranie
Ak zvyknete pláchať handru na umývanie podlahy či okien a podobne pod tečúcou vodou, zbytočne míňate vodu navyše. Menej vody miniete, ak si napustíte primerané množstvo vody do vedra alebo umývadla a handru vypláchate tam. Pri praní je dôležitý aj výber práčky. Dnes sú na trhu moderné modely práčok, ktoré dokážu nastaviť spotrebu vody podľa množstva bielizne, čím vám práčka šetrí vodu. Takisto sa oplatia práčky, pri ktorých sa dá nastaviť polovičná náplň bubna, čo vám ušetrí vodu, pokiaľ máte práve bielizne menej a nenaplníte celý bubon.

Záhrada
Veľa vody sa práve počas letnej sezóny minie práve v záhrade. O tom by vedeli rozprávať všetci záhradkári. Aby bola úroda, zalievať jednoducho treba. Ak však nechcete míňať vodu navyše, snažte sa držať nasledovných tipov. Odchytávajte dažďovú vodu a pokiaľ možno, polievajte s ňou. Možnosťou je aj využitie vody z potoka, ak máte nejaký nablízku. Keď už musíte polievať hadicou, držte sa zlatého pravidla a počas letných dní polievajte skoro ráno.

Deravá hadica
Tak sa vyhnete nadmernému odparovaniu vody a pre rastliny je to prijateľnejšie, nakoľko ešte nie sú rozhorúčené. Hadice a kohútiky by mali byť pravidelne kontrolované, aby vám cez ne neunikala voda. Aj keď sa to možno zdá nepodstatné, netesniace kohútiky a deravé hadice vám postupne navyšujú účet za vodu. Pokiaľ máte na záhrade pre deti bazén, kde treba pravidelne vymieňať vodu (teda nie je udržiavaná pomocou bazénovej chémie), využite aj túto vodu na poliatie rastlín. Nie je to síce veľa, ale čo-to ušetríte aj takýmto spôsobom.

Viete, ako ešte ušetriť v domácnosti ďalšie výdavky? Tu sa dočítate ďalšie tipy.

Autor: MáriaFocus Media

Video

Diskusia