5 vecí, ktoré u vás doma kazia dojem

Tipy a triky | 23.08.2016

Bez ohľadu na to, aký štýl má práve tá vaša domácnosť, dokážeme odhadnúť 5 vecí, ktoré s veľkou pravdepodobnosťou nie sú na nej tie najkrajšie. Ako to vieme? Týchto chýb sa v bývaní totiž dopúšťame skoro všetci. Takže je dobré o nich vedieť - a dávať si väčší pozor, aby nám zbytočne nekazili dojem.

Veci, ktoré nezapadli
Doplnky alebo dekorácie, ktoré sa nám náramne páčili v obchode, ale veľmi sa nehodia do našej domácnosti - to sú napríkald rôzne suveníry z dovolenky, napríklad mušličkové rámčeky, ak nebývame pri vode; „vtipné" sošky, ak nebývame v múzeu gýča; dekoračné „výkriky do tmy" - keď si nemôžeme dovoliť celú kolekciu, no ulakomíme sa aspoň na jeden kus, ktorý v zásade s ničím iným neladí.

Prečítajte si: 8 tipov, ako mať poriadok a systém v komore

Nábytkoví diktátori
Môžu to byť hodnotné kúsky, ako nádherný biely koberec, ktorý sa však ľahko špiní, a tak má celá rodina prísny zákaz vôbec naň stúpiť alebo krásna sedačka, na ktorej sa nesmie jesť, piť a aj sedenie je povolené len bez opierania hlavy (vlasy by na poťahu nechali škvrny). Môže ísť aj o vzácny porcelán, ktorý nikdy nepoužívate, aby sa náhodou nerozbil, čiže v konečnom dôsledku je len ďalším lapačom prachu, o ktorý sa treba starať. Všetky veci, ktoré tešia len oči, no nerobia z bývania príjemný domov, kde sa cítime slobodne a pohodlne, sú pascami, ktorým sa treba vyhnúť.


Bludní Holanďania
Ide o zblúdilý nábytok alebo doplnky, ktoré so sebou ťaháte roky, premiestňujete ich z jednej izby do druhej, pretože nikde ich veľmi netreba, len vám je ľúto vyhodiť ich. Aby ste mierne uľavili svojmu svedomiu, odporúčame ponúknuť ho na predaj. Ak si chcete naozaj uľahčiť život, nepýtajte veľa - nový majiteľ si ho tak s radosťou odnesie sám a vy budete mať dobrý pocit, že ste niekomu spravili pekný deň.

Inšpirujte sa: Ako si doma urobiť miesto na cvičenie

Odkazy z minulosti
Človek sa rokmi mení - a to je dobre. Nikto z nás by predsa nechcel byť presne taký istý, ako keď mal 10 alebo 25 rokov. Meníme sa, dozrievame ako víno a s tým sa mení aj náš vkus. Len preto, že ste v mladosti zbierali papierové obrúsky alebo vyšívané obrázky či porcelánové šálky, nemusíte žiť v zberateľskom múzeu. Ak sa vám po svadbe páčil sklenený jedálenský stôl, nemusíte ho mať nadosmrti. Doprajte domácnosti, aby sa nadýchala sviežosti a možno to vnesie energiu aj do vzťahov.


Nedokončená robota
Toto je najťažšia časť triedenia: priznať si, že nejaký domáci „projekt" prosto nedokončíme, pretože už nie je aktuálny. Ako napríklad nedošité šaty pre dieťa, ktoré má medzičasom 18 rokov. Alebo stará skrinka, ktorá už roky čaká na premaľovanie. Kreslo, ktoré treba roky prečalúniť, no skončilo plánoch. Urobte malý pokus: Odložte všetky tieto veci do „časozbernej" nádoby alebo miestnosti mimo domácnosti. Tak si hneď vyčistíte domácnosť a získate odstup. Ak sa do roka nedostanete k dokončeniu práce, treba sa danej veci zbaviť. Tým, že načas zišla z očí, pravdepodobne už budete pripravenejší ponúknuť ju niekomu inému.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia