Ako v zime vetrať, aby ste zabránili plesniam a roseniu okien

Tipy a triky | 27.10.2016

Vetrať v zime? Mnoho ľudí sa zdesene zháči, pritom práve to je jedna z najkľúčovejších metód, ako prežiť zimu v interiéri. Správne vetranie vie pomôcť zachovať zdravie, zabráni negatívnej klíme a vďaka správnej taktike sa vyhnete mnohým zimným neduhom a výdavky za energie nemusia extrémne vzrásť.

Odstráňte rosenie
Častý problém okien cez zimu. Stekajúce cícerky vody až na parapet. Dôvodom je rozdiel v teplote a vysoká vlhkosť v miestnosti. Stojí za tým jednoducho chladnejší vzduch. Ten pohlcuje vlhkosť menej, ako keď je priestor rozohriaty slnkom. Preto je potrebné vlhkosť dostať z bytu manuálne, pomocou otvorených okien. Hoci ani ten nebude najmä v daždivom počasí najsuchší, pomôže znížiť koncentráciu pár v miestnosti.

Prečítajte si: Akomať doma teplo a neplatiť zbytočne veľa za kúrenie

Pri varení vetrajte aj digestorom
Nebude stačiť odchýliť vetračku, je vhodné vetrať byt aj pomocou digestora napojeného na vonkajšie odsávanie. Tak zabezpečíte, že sa z priestoru dostanú nielen pachy, ale predovšetkým pary, ktoré by za iných okolností koncentrovali na oknách a v miestnsoti.


Vetranie a vykúrenie
Základným predpokladom zdravej zimy je správna kombinácia vetrania a kúrenia. Kúriť nikdy nezačíname pred vetraním. Najprv vzduch v miestnosti vymeníme a potom ho zahrejeme. Takto sa opäť podarí znížiť vlhkosť v priestore a budú menej vlhnúť okná, steny aj tapety. Ak budete vetrať skoro ráno a neskoro večer a následne pridáte na kúrení, môžete ušetriť náklady za elektrinu.

Inšpirujte sa: Čo si treba doma skontrolovať, kým udrú mrazy

Rekuperácia na oknách
Predstavuje moderné riešenie vetrania. Hodí sa najmä, ak vymieňate okná. Moderné typy už majú priamo v sebe implementované súčasti, ktoré dovolia intenzívne prevetrať miestnosť a pritom do izby nevpúšťajú ľadový vzduch, ale ten teplý sa použije na vyhriatie okna, ktoré potom menej kondenzuje vodu. Rekuperácia v okne je zaujímavou možnosťou ako vetrať a pritom neotvoriť oblok.


Vetrajte dostatočne dlho
V lete môžete nechať otvorené okno aj celý deň a v zime sa zdá, že už pár sekúnd je veľa. Dôležité je však vymeniť vzduch v miestnosti prakticky celú. Preto je vhodné mať otvorené okno na maximum na 5 - 15 minút v závislosti od veľkosti izby. Čím viac je okno otvorené, tým je výmena vzduchu lepšia, výhodnejšia a rýchlejšia. Vetranie je dôležité robiť minimálne 2x denne. Vtedy nehrozia patologické zmeny vo vzduchu ani nadmerné vlhnutie.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia