Poradíme vám, ako odstrániť priškvarené zvyšky v rúre

Tipy a triky | 08.11.2016

Vyčistenie rúry v kuchyni je často úloha ako za trest. Priškvarené zvyšky, ktoré len ťažko idú dole, navyše ťažší prístup, pri ktorom sa neraz musíme vykrúcať do čudných polôh spravidla nie je úloha, na ktorú by sme sa mimoriadne tešili.

Ak vaša elektrická rúra v kuchyni nemá funkciu pyrolýzy, čiže automatického čistenia veľmi vysokou teplotou, máme pre vás domáci recept na čistiaci prostriedok ktorý vás nebude veľa stáť.

Čistidlo na rúru:
¼ šálky tekutého mydla
½ šálky sódy bikarbóny
¼ šálky peroxidu vodíka
1 PL octu
citrónová kôra


Pri čistení budete potrebovať gumené rukavice a špongiu. Aj keď ste čistenie rúry vynechali dlhší čas a rúra má riadne pripečené fľaky, začnite čistenie tým, že ju vytriete handrou a teplou vodou. Pripečené časti sa aspoň trochu uvoľnia a zároveň§ vytriete jemný prach v rúre, čiže bude menej vytierania neskôr.

Prečítajte si: 3 dôvody, prečo je soľ na čistenie najlepšia

Zmiešajte uvedené prísady, aby sa vytvorila jemná kašička. Citrónová kôra nemá výrazný čistiaci účinok, pridajte si ju len na to, aby bola práca voňavejšia. Nie každý totiž znesie silný pach octu a peroxidu vodíka.

Kašičkou potrite vnútro rúry a nechajte asi hodinu postáť. Potom rúru dôkladne povytierajte špongiou namočenou v horúcej vode - takej teplej, akú znesiete cez gumené rukavice.
Nakoniec utrite do sucha papierovými obrúskami.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia