5 spôsobov, ako si v zime zlepšiť doma vzduch: Osviežovače to nie sú!

Tipy a triky | 25.12.2016

Zimný (ne)čas je charakteristický nízkymi teplotami, sychravým počasím a snahou usporiť každý kúsok tepla v miestnosti. Realita je nakoniec taká, že obmedzíme vetranie. Následkom je ťažký vzduch plný prachu aj plesní. Ani osviežovač vzduchu nepomôže.

Pravidelné vetranie
Nestačí na malú chvíľu otvoriť okno. Najmä ráno, keď na pár sekúnd vyvetráme a okamžite oblok kvôli mrazivému vzduchu zatvoríte. Vetranie musí byť intenzívne a dostatočne dlhé. Aj v zime je totiž potrebné každý deň minimálne raz, optimálne dvakrát, vymeniť celý objem vzduchu. To však málokto robí. Najlepšia cesta je otvoriť okno a nechať ho približne 5 - 10 minút dokorán. Dovtedy, kým nezacítime pokles teploty v miestnosti a skutočnosť, že vzduch sa naozaj vymenil. Vtedy je vetranie efektívne. Je potrebné to spraviť v každej miestnosti. Takýto prístup eliminuje nielen pachy, ale aj roztoče, baktérie a plesne.


Pozor na vlhko a sucho

Otváranie okien je len jedna cesta. Využívať môžete aj prirodzenú rekuperáciu zabudovanú priamo v oknách. Ak zvažujete výmenu okien, táto funkcia je veľmi hodnotná práve počas zimy. Prirodzene dokáže vymieňať vzduch v miestnosti bez toho, aby spôsobovala významné tepelné straty. Ide síce o niečo drahšie riešenie, ale v zime zabraňuje práve nelichotivému vzduchu v miestnosti a nezvyšuje nároky na kúrenie.

Prečítajte si: Neplaťte zbytočne veľa za teplo: Takto sa dá ušetriť

Mikrovetranie
Je účinné najmä v prípadoch, ak nie ste dlhšie doma. Napríklad sa vyberiete na zimnú dovolenku, alebo na lyže. Mikrovetranie už dnes inštaluje do okien väčšina výrobcov. Spúšťa sa pootočením kľučky, pričom okno ostáva zatvorené, z vonkajšej strany ho nikto neotvorí, ale zabezpečí sa jemná výmena vzduchu, ktorá osvieži prostredie a nevzniká rosenie a netvoria sa plesne. Pri návrate vás doma privíta svieži vzduch.


Čistička vzduchu

Prašnosť v bytových priestoroch sa počas zimy zvyšuje a niekedy nepomáha ani časté vetranie. Čistička vzduchu síce nerobí vôňu, ale vychytáva z ovzdušia častice, kvôli ktorým sa nám horšie dýcha. Ak je problémom aj suchý vzduch, existujú kombinácie čističiek spolu s osviežovačmi. Prípadne postačia aj výparníky na radiátory. Kombináciou týchto dvoch zložiek zabezpečíte, že v noci sa nebudete budiť na suché hrdlo a kašeľ, čo sa často objavuje práve pri spánku v zimných mesiacoch.

Pozrite sa: Ako mať doma teplo aj bez zakúrenia

Prírodné arómy
Lepšie ako akýkoľvek osviežovač sú prirodzené arómy a vône. Napríklad zo šupiek jabĺk a citrusových plodov. Veľmi zaujímavým doplnkom sú aj prirodzené silice vo vodnej lampe. Najviac čistia a dezinfikujú vzduch bergamot, borovica, šalvia, tymián či mäta.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia