Chcete žiť zdravšie? Zbavte sa týchto 7 vecí

Tipy a triky | 05.01.2017

O takomto čase mnohí z nás priam sršia odhodlaním žiť zdravšie. Vydržať pritom aj dlhšie než do konca mesiaca sa podarí pomocou malých trikov v domácnosti.

Predovšetkým, malo by sa začať ak nie upratovaním, tak menšou čistkou vo veciach, ktoré už doma máme. Pretože ak nám čosi zíde z očí, budeme menej podliehať pokušeniu.Medzi veci, ktorých by sme sa mali čím skôr zbaviť, patria napríklad tieto:


Plastové fľaše

Plastové fľaše - a to vrátane tých na výrobu sódovky - majú obmedzenú trvanlivosť. Po určitom čase ich jednoducho treba vyvariť (a to by sa rozvarili), vydezinfikovať alebo jednoducho vymeniť.

Pozrite sa: Treba hrnček na kávu umývať alebo nie?

Špongie, hubky, drôtenky
Savé materiály, ktoré často držia vlhkosť (hlavne v kombinácii s teplom) sú doslova Havajom pre baktérie E.coli a podobne.Používať maximálne týždeň a potom do koša!


Veľké misky

Chcete schudnúť, ale v raňajkovej miske na cereálie by ste si mohli zaplávať? Bude vás to lákať naložiť si viac, než je vhodné. Žiaľ, cesta k štíhlej línii vždy vedie cez údolie Menej-jedz-viac-sa-hýb, čiže veľké misky a rozšafné taniere radšej odložte do komory, kým si žalúdok privykne na menšie porcie.

Pozrite sa: Chyby, ktoré často robíme pri výbere vysávača

Rolety a žalúzie
Priznajme si, málokto má taký zaujímavý súkromný život, že by paparazzovia striehli za oknami. Maniakálnym zaťahovaním roliet sa akurát pripravujeme o svetlo a slnko, ktoré nám zadarmo produkujú vitamín D. Ak sa teda permanentne tajne nešpárate v nose alebo doma nepobehujete v trenkách, nie je dôvod brániť svetlu, aby nám dovnútra vnieslo dobrú náladu.


Drobnosti

Kuchynská linka zaprataná kuchynským náčiním, prísadami, pomôckami, stôl v obývačke založený všakovakými časopismi, police plné dekoračných drobností... to všetko je vizuálny smog, ktorý nám zvyšuje hladinu kortizolu (stresového hormónu). Ak máte problém s koncentráciou a často vás premkne vnútorný nepokoj, urobte malý pokus: asi na mesiac odložte všetky drobnosti do škatule. Ak sa situácia zlepší, bude jasné, čo vás naozaj podvedome znervózňovalo.

Prečítajte si: 5 domácich prác, ktoré vám uľahčí alobal

Agresívne čistidlá
Istotne, obchodné regály sa prehýbajú pod mimoriadne účinnými čistiacimi prostriedkami, ktoré dokážu zázraky. Ak ich však používame nadmieru, odskáče si to nielen životné prostredie, ale aj naše oči, pľúca, pokožka. V priebežne upratovanej domácnosti vystačíme aj s menej agresívnymi „zázrakmi", ako je ocot, citrón, voda, bežné čistiace prostriedky...


Staré periny

Ak sa vám ťažko spí, môže za tým byť celkom banálna vec - staré periny. Údržbu vankúšov a paplónov, ktoré sa dajú vyprať v práčke alebo dôkladne vyčistiť, by sme mali robiť častejšie než len raz-dvakrát do roka pri veľkom upratovaní. Nehovoriac o páperových duchnách, v ktorých sa narodila ešte naša babička!

Autor: Nonka