Prečo vaša domácnosť nevyzerá ako z časopisu - a ako to napraviť

Tipy a triky | 10.02.2017

Áno, pred fotením sa interiéry upravia pre lepší efekt, ale nejde len o to.

Keď sa dokončuje zariadenie interiéru, skončíme s tým priskoro - to je ten problém! Nejde len o to, či je stôl na „správnom" mieste alebo či sedačka mala mať inú farbu. Ide o to, či miestnosť vnímame ako 3D symfóniu, kde veci navzájom harmonizujú. Ak v izbe chýba útulnosť, pravdepodobne ste podcenili jednu z týchto vecí:


1. Pekné kvety

Dôraz je pritom na slove „pekné". Kvety majú bezpochyby viac úloh - zvlhčujú a čistia vzduch, vytvárajú harmóniu, navodzujú pocit šťastia a útulnosti, domáckosti. Avšak nemali by sme podceniť ich vzhľad - kvetináče by mali ladiť s interiérom, ak rastlina neprosperuje, treba problém čo najskôr riešiť. Pohľad na polouschnutú, opadanú rastlinu nás totiž nenaplní dobrým pocitom šťastia, však? A vizuálna pamäť sa nám vryje hlboko...

Prečítajte si: Ako sa v zime postarať o izbové rastliny

2. Umenie
Na to, aby ste mali „umeleckú stenu", nemusíte byť znalcom umenia alebo majiteľom drahých výtvarných diel. Hoci aj pekne upravené fotografie v dostatočne veľkom ráme pomôžu vytvoriť v izbe vizuálnu harmóniu. Najmä tým, že rozptýlia pozornosť. Zariadenie sa totiž nezriedka priveľmi sústreďuje v dolnej polovici (pohovka, kreslo, stôl), kým vrchná časť miestnosti ostane bez záchytného bodu.Navyše, ak patríte k ľuďom, ktorí radi menia dekorácie, na domácej umeleckej stene bude stačiť, že vymeníte fotky za iné - a budete mať celkom novú atmosféru.


3. Štýlové kreslo

Zaujímavé kreslo s odkladacím stolíkom je vhodné nielen pre ľudí, ktorí si radi čítajú. Vo všeobecnosti je symbolom pohodlia a pokoja - a vyjadruje ich lepšie než sedačka. Jedno výnimočné kreslo v kancelárii, obývačke alebo aj vo veľkej kuchyni dokáže zázračne navodiť harmóniu a spomaliť čas. V prípade, že je v obývačke sedacia súprava (sedačka a dve identické kreslá), jedno z nich sa môže stať „výnimočným" tým, že ho vylepšíme dekoračným vankúšom alebo ležérne pohodenou prikrývkou.

Pozrite sa: Nábytok, ktorý je v malom byte na nezaplatenie

4. Šikovný stolík
To platí hlavne pre obývačky - relaxačná zóna s pohodlným posedením by mala mať poruke kávový stolík, na ktorý si bez veľkej námahy odložíme hrnček alebo šálku. V niektorých krajinách majú namiesto nízkych stolíkov veľké taburety, na ktoré sa dá položiť podnos so šálkou a aj sa naň dajú vyložiť nohy. U nás však zvyčajne až takýto stupeň uvoľnenosti býva raritou.


5. Dekoračné zátišia

Niektorí ľudia majú radi veci usporiadané v pravidelných rozostupoch. Kvetináče na okennom parapete stoja ako vojaci v rade, knižky, vázy alebo drobné suveníry na policiach sú rozložené ako podľa pravidelnej mriežky. Všimnite si však, že v štýlových časopisoch o bývaní to málokedy býva tak. Pekné veci sa v nich zoskupujú do romantických zátiší. Napokon, domov nie je sklad s presným súpisom vecí, je to útulné a možno aj trochu romantické miesto.

Inšpirujte sa: Okatá lacnota - týchto pár vecí sa v domácnosti nevyplatí

6. Staré s novým
Jemný mix starého nábytku s novým je výborný spôsob, ako podvedomiu ukázať, že domov je stabilné a dlhodobé, trvácne miesto. Ak je všetko zariadenie „staré", bývame v múzeu. Ak je všetko len to najmodernejšie, chýba nám minulosť a ukotvenie. Zmes starého s novým pritom nemusí znamenať štýlový chaos. Napríkald staré kreslo môže mať nové čalúnenie s modernejšou textíliou, historický porcelán môže byť vystavený v súčasníckej vitríne a podobne.

Autor: Nonka