7 vecí, na ktoré by ste nemali zabudnúť v rámci jarného upratovania

Tipy a triky | 08.03.2017

Konečne je vonku dosť teplo na pravidelnú údržbu domu? Nezabudnite na tieto drobné opravy.

1. Vyčistiť vetracie špáry v oknách
Možno ste sa ešte neodhodlali na umývanie okien, no aj keď túto prácu odložíte na neskôr, venujte sa aspoň vyčisteniu vetracích špár.


2. Nabrúsiť záhradné náradie
Záhradné nožnice, kliešte alebo lopatky ležali dlhší čas bez roboty. Skôr než sa pustíte do jarného zostrihu v záhrade, skontrolujte, či sa niekde neusadila hrdza. Zaberie to len pár minút a čo je najlepšie, túto prácu môžete urobiť aj večer alebo v nepriaznivom počasí.

Prečítajte si: Upratovacie skratky - každý deň len štvrťhodinka

3. Skontrolovať kosačku
To isté platí aj pre kosačku. Skôr než ju prvýkrát preženiete po záhrade, nezaškodí utrieť z nej prach, skontrolovať motor, nabrúsiť čepele alebo vymeniť olej.


4. Opraviť poškodený chodník
Príjazdová cestička alebo záhradné chodníky niekedy zimu neprežijú v perfektnom stave. Kým sa záhrada naplno prebudí - a budete mať tým pádom plné ruky inej práce - toto je ideálny čas na opravu prasklín a menších nedostatkov. To isté platí pre menšie poškodenia omietky.

Inšpirujte sa: Šikovné nápady, ako uskladniť náradie

5. Spevniť plot
Snehové záveje niekedy zavalia pletivo plota tak, že neudrží tvar. Kontrolná obchôdzka okolo domu by teda mala smerovať aj k tomu, či sa niekde nenájde diera, ktorou by mohol ujsť alebo naopak privandrovať nejaký chlpatý miláčik.


6. Ošetriť drevené zariadenie
Oprave dreva v záhrade, na terase alebo v záhrade domu možno venovať pozornosť až v apríli, keď prehrmia dažďové prehánky, no už teraz nezaškodí dať do poriadku aspoň tie najväčšie poškodenia.

Pozrite sa: Na toto nezabudnite pri jarnom upratovaní

7. Vyčistiť klimatizáciu
Priebežné čistenie klimatizácie zvládnete aj bez pomoci servisného technika. Najprv klimatizáciu odpojte od zdroja elektriny, a potom ju povysávajte, poutierajte a vyčistite kondenzačnú nádobu.

Autor: Nonka