Udržať lesk na nábytku nie je ľahké: Takto si uľahčíte prácu

Tipy a triky | 17.03.2017

Lesklé povrchy sú v modernom bývaní populárne, nech ide o sklo, vysokolesklý akrylát alebo špeciálne fólie. Ich údržba je však orieškom.

Nevhodným výberom alebo postupom možno niektoré materiály trvalo poškodiť. Tu je pár tipov, na čo si dať pri údržbe nábytku pozor:


Fóliované dvierka

Fólia s vysokým leskom je veľmi populárna hlavne na dvierkach a skrinkách nižšej ceny. Pri kúpe bývajú často obalené modrou alebo priesvitnou plastovou fóliou, čiže rada číslo 1 znie? Nikdy ochranný obal nestrhávajte pred kompletným dokončením montáže.
Rada číslo 2: po zmontovaní nábytku a odstránení ochrannej fólie by ste povrch dvierok nemali aspoň mesiac čistiť. Potom je vhodné použiť nanajvýš handričku namočenú v teplej vode. Niektorí výrobcovia k fóliovaným dvierkam ponúkajú špeciálne a šetrné čistiace prostriedky, ako napríklad Sonax Drive alebo Drive.
Čistiace prostriedky by nemali obsahovať alkohol, odmasťovače na báze octu, abrazívne prostriedky, aromatické uhľovodíky, estery, ketóny a halogenované sacharidy. Ani šetrné čistiace prostriedky by sa nemali nanášať priamo na nábytok, ale na handričku, ideálne zriedené s vodou.

Na týchto 7 vecí nezabudnite v rámci jarného upratovania!

Akrylátové povrchy
Nábytok s akrylátovou úpravou patrí k najmodernejším trendom. Takéto povrchy sú odolnejšie než fólie a dá sa u nich spravidla dosiahnuť ešte vyšší lesk než u fólií. Navyše, akrylátový povrch sa pri poškodení dá väčšinou opraviť - na rozdiel od fólie, ktorú treba napríklad pri poškriabaní vymeniť.


Ak doma máte nábytok s akrylátovou povrchovou úpravou, platí opačný postup než pri fólii
Po kompletnom zmontovaní nábytku strhnite ochrannú fóliu a povrch čím skôr naimpregnujte. Samozrejme, ideálne je robiť to v bezprašnom prostredí. Na akryláte totiž môže po strhnutí ochrannej fólie vznikať statická elektrina, ktorá pritiahne prach ako magnet!Odporúčanie teda znie: ochrannú fóliu z nového nábytku stiahnite až potom, keď máte izbu upratanú a povysávanú. Potom povrch pretrite bavlnenou handričkou s antistatickým prostriedkom a nechajte dva týždne vytvrdnúť. Vďaka tomu bude nábytok časom ešte odolnejší voči mechanickému poškodeniu.
Pri bežnej údržbe sa odporúča rovnaký postup - bavlnená handrička s antistatickým prípravkom, na zaschnuté nečistoty handrička z mikrovlákna. Lesklý akrylát sa neznáša s abrazívnymi prostriedkami, alkoholom, benzínom, acetónom alebo toluénom. Pred použitím čistiaceho prostriedku si teda treba dobre prečítať jeho zloženie.


Ako opraviť poškodený akrylátový povrch?

Renomovaní výrobcovia alebo predajcovia takéhoto nábytku často ponúkajú tzv. opravné súpravy. Napríklad T.acrylic býva hrubý cca 1,4 mm a zafarbený v celej hĺbke. To znamená, že pri poškriabaní nedôjde k zmene farebnosti. Takže opravná súprava vyrieši problém s priehlbinkou, ktorá pri poškriabaní vznikla - a zvládne to aj priemerne zručný zákazník bez toho, aby musel volať nejakého odborníka.

Autor: Nonka, spracované z materiálov J.A.P. Slovakia a Trachea.