Najšpinavšie miesta v domácnosti: Nezabudnite ich zahrnúť do jarného upratovania

Tipy a triky | 07.04.2017

Dosiahnuť úplne čistú domácnosť je absolútne nemožný stav. Aj z toho dôvodu, že tú najväčšiu špinu nevidieť. Niektoré miesta v byte sú extrémne znečistené, hoci sa javia ako relatívne upratané. Preto k nim treba pristupovať so zvláštnou ostrahou.

Doska na krájanie
Skutočne silný zdroj nečistoty. Problémom je, že sa tu na jednom mieste stretá krv z mäsa, zelenina, hlina a ďalšie suroviny z kuchyne. Niekedy nie je možné vyčistiť dosku úplne a tak si baktérie nájdu svoj zdroj obživy. Dôležité je používať dosky z extrémne tvrdého dreva a prečisťovať ich pravidelne nielen vodou, ale aj citrónom, octom a soľou.


Hračky pre psa
Nech vás ani nenapadne dať si ich do postele, alebo niekam do obývačky. Sú plné baktérií a veľkým zdrojom infekcií. V tomto prípade neplatí že psie sliny dezinfikujú. Hračky sa váľajú po zemi a práve nasiaknutie od psích slín z nich robí bakteriologický sendvič. Gumové čistite minimálne raz týždenne saponátom a tie plyšové perte rovnako často v práčke, alebo ich aspoň riadne vydrhnite pri ručnom praní.

Ako blafovať, že máte doma poriadok

Klávesnice
Ak doma nemáte počítač, môžete byť šťastný. Žiaľ, dnes už takúto domácnosť zrejme nenájdeme. Práve na klávesnici je doslova hlavný stan baktérií. Dlhodobé vedecké výskumy poukázali, že na piatich centimetroch štvorcových klávesnice býva približne 21 000 mikróbov, pričom na záchodovej mise ich je len tretina. Je teda čistejšie ohmatkať toaletu, ako písať na počítači. Znižovať ich prítomnosť ale môžete pravidelným vysávaním a dezinfekciou liehovým roztokom.


Ovládače na televízor
Pred kontaktom s nimi si málokto umýva ruky. Pritom sa ich dotýkame aj pri jedle, či sme zdraví, alebo chorí, po toalete, alebo aj pred večerou. To z nich robí zásobu veľmi nepríjemných mikróbov a preto je fajn aspoň raz za týždeň ich prečistiť vatovým tampónom namočeným v liehu.

Tipy, vďaka ktorým bude v kuchyni vždy poriadok

Smartfóny a tablety
Ideálne ja vyčistiť ich každý večer roztokom na čistenie obrazoviek a monitorov, prípadne liehom. Inak hneď ráno chytíte rukami miesto, ktoré ma približne 20-násobne viac baktérií, ako už známa záchodová misa. Nie je to práve najlepšia správa na ráno.

Autor: Marcos