5 najlepších nápadov na spálňu ako zo žurnálu

Tipy a triky | 13.05.2017

Magazíny o bývaní ukazujú spálne, ktoré na nás zapôsobia eleganciou a harmonickou atmosférou bez ohľadu na to, v akom farebnom tóne sú zladené. Je to iba dobrá fotka alebo naozaj majú čosi, čo ich robí elegantnejšími?

Pri prezeraní fotiek množstva spální, ktoré sú zaujímavejšie než bežné izby (t. j. než to, čo máme doma), sme zistili, že tento víkend nastal čas na zmenu - naštylizovať spálňu tak, aby bola „ako zo žurnálu" totiž nie je také ťažké, ak poznáte pár pravidiel. Tu sú:

Spálne, v ktorých sa aj pracuje: Pár rád o tom, aký písací stôl dať do spálne

1. Viac než jeden vankúš
Vankúše majú v spálni nielen úlohu podoprieť hlavu, keď spíme. Sú aj mäkkou dekoráciou, ktorá nás má nalákať do postele, navodiť pocit hebkosti a bezpečia, mäkkej náruče, do ktorej sa možno zvaliť. Ak vás neláka predstava, že každý večer budete z postele skladať celý arzenál vankúšov - a ráno ich zasa ustieľať naspäť, nahraďte množstvo malých dekoračných vankúšikov jedným podlhovastým s pekným vzorom, ktorý bude bude v strede.


2. Okno v peknom ráme
Moderné domácnosti neraz rezignujú na záclony a závesy. Iste, do istej miesry sú to lapače prachu, no zároveň zmäkčujú priestor a kde inde by mala izba vyvolávať dojem jemnosti, ako v spálni? Ak zo zdravotných dôvodov záves či záclona predsa len neprichádzajú do úvahy, možno si okno skrášliť napríklad padavými izbovými rastlinami zavesenými na pekných držiakoch. V okne budú mať kvety dosť svetla a výhľad bude vždy zelený.

Najčastejšie chyby, ktoré robíme v malých spálňach - a ako sa im vyhnúť

3. Umenie nad posteľou
Naši star alebo, prastarí rodičia možno mali nad posteľou veľkú svadobnú fotografiu. Nešlo len o pripomienku veľkej životnej udalosti - obraz nad posteľou vyrovnával miestnosť, v ktorej je všetko nižšie. Posúďte sami: v spálni sa väčšina vecí odohráva o čosi nižšie než inde v domácnosti. V kuchyni prevažne stojíme, no v spálni hlavne sedíme či ležíme. Nábytok je teda sústredený hlavne do spodnej časti izby a vrch niekedy ostane nevyužitý.Ak nie ste milovníkom umenia, môžete mať nad čelom postele napríklad peknú textíliu, knižnicu alebo hoci aj primerane veľké makramé.Na druhej strane, nižšiu perspektívu, ktorá v spálňach vládne, možno zároveň využiť - a pekné veci ako obrázky, fotky či suveníry možno ukladať nižšie, než v iných častiach domácnosti.


4. Zaujímavý nočný stolík
Všimli ste si, že akoby už vypršali časy, keď sa predávali spálňové súpravy? Postele, ktoré nás v zaujímavých magazínoch o bývaní zaujali najviac, majú zvyčajne nejaký pozoruhodný nočný stolík. Niekedy pritom ide o improvizáciu - namiesto stolíka je starožitná stolička, nezvyčajný solitér alebo trebárs aj hojdačka!

Šikovné nápady do malej spálne: Ak chcete zmenu, inšpirujte sa u nás!

5. Posteľ nesmie byť bez čela
Všimli ste si, že spálne v časopisoch nikdy nemajú „holú" posteľ bez čela? Vankúše a pekné čelo - tak by mohol znieť základný recept na elegantnú spálňu. Nehovoriac o tom, že posteľ, v ktorej si nemôžete pohodlne oprieť chrbát a hlavu a cez víkend len tak leňošiť, nestojí za veľa, však?Skočte do galérie pod článkom a inšpirujte sa peknými spálňami, ktoré nás zaujali.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Apartment Therapy