Ako vyčistiť striebro: Krásny lesk vďaka kuchynskej prísade!

Tipy a triky | 15.05.2017

Starožitný príbor, šperky či svietniky - nech má „rodinné striebro" akúkoľvek podobu, isté je, že na jeho údržbu treba nevídanú trpezlivosť a svaly.

Leštenie striebra, aby nezachádzalo a stále si udržalo pekný jas a čistotu, nie je najzábavnejšia činnosť. Aby striebro ostalo pekné, treba ho čistiť pravidelne, neraz s použitím pomerne agresívneho čistiaceho prostriedku, ktorý obsahuje síru - a vytrvalo ho leštiť. Ak striebro leštíte takýmto čistiacim prostriedkom, jednak z neho stierate čiernu vrstvičku sulfidu strieborného, ale s ňou aj trochu striebra pod ňou.

Citrón využijete nielen pri varení, ale aj na upratovanie!

Ak si chcete prácu aspoň trochu zjednodušiť - a nevydrať napríklad tenké strieborné retiazky, vyskúšajte tento postup: Potrebujete naň len alobal a sódu bikarbónu. Pomocou tejto metódy totiž zmeníte sčernalý sulfid strieborný späť na striebro.


Misku alebo hlbšiu nádobu, do ktorej sa bude dať ponoriť strieborný predmet, vyložte alobalom. Hliník je totiž mimoriadne citlivý na síru - citlivejší než striebro, takže atómy síry, ktoré na striebre spôsobujú začernanie, sa za určitých podmienok presunú na hliníkovú fóliu.

Mosadz vyčistíte kečupom: Už ste počuli, ako ľahko to ide?

V ďalšom kroku budete strieborný predmet zalievať vriacou vodou, preto položte misku s alobalom do kuchynského drezu alebo pod ňu dajte podložku pod hrniec.Nosičom, ktorý pomôže síre presunúť sa zo striebra na hliník, bude sóda bikarbóna. Čiže: Do misky vystlanej alobalom pridajte asi 1 - 2 polievkové lyžice sódy bikarbóny, vložte strieborný predmet a všetko zalejte vriacou vodou. (Vhodný pomer je zhruba 2 PL sódy bikarbóny na 1 liter horúcej vody.)


Strieborný predmet by mal byť celý ponorený do vodného roztoku. Nechajte pár minút postáť, potom kuchynskými štipcami predmet potočte a opäť 2 - 3 minútky počkajte. Ak je striebro veľmi zanedbané a zájdené, bude možno potrebné znovu zohriať vodu a celý postup ešte raz zopakovať. Keď voda mierne vychladne tak, že striebro dokážete vybrať z vody rukou, vyleštite ho jemnou handričkou. (Leštenie striebra, ktoré vyberiete z úplne studenej vody, pôjde trochu ťažšie.)

Autor: Nonka
Zdroj foro: Rodale´s Organic Life