7 prekvapivých vecí, ktoré môžete prať v práčke

Tipy a triky | 05.06.2017

Do práčky bežné dávame oblečenie precízne podelené podľa farieb. Nie je to však len tkanina, čo vaša práčka dokáže bez problémov vyčistiť. Ak ste si dones lámali hlavu s tým, ako niektoré veci vyprať, možno ich stačí iba vložiť do bubna a nastaviť správny program.

Koberčeky v aute
Odstránite hrubú špinu a nastavíte rýchlopranie. Po vytiahnutí budú ako nové. Bežné pranie im neškodí, ale nie je vhodné dávať ich do práčky príliš často, môže to narušiť ich gumovú štruktúru. Na druhej strane sa nič nestane, ak takúto procedúru absolvujú raz za tri mesiace a budú voňať ako nové.

Sušenie vypratej bielizne: Tipy, ak osi uľahčíte prácu

Karimatka
Tí, čo pravidelne cvičia vedia, že kvalitné karimatky veľmi rýchlo chytia zvláštny odor od potu a zvyškov kože. Ak to nie je výsostne uvedené inak, na tridsiatke ju vyperiete tak, že bude ako nová.

Tenisky
Je večný problém, čo s nimi. A to nielen z vonkajšej strany. Dobre vieme, že najmä v lete stačí pár dní chodiť po vonku, alebo si zabehať a zapáchajú ako švajčiarsky syr. Práve tu padne vhod skrátený prací cyklus na dvadsať minút a univerzálny program. To stačí, aby tenisky nielen zvonka, ale aj z vnútra dostali úplne iný šmrnc.


Koberček v kúpeľni
Je vhodné ho aspoň raz za mesiac dôkladne vyprať. Dôvodom je zamedzenie vzniku plesní a množeniu baktérií. Stačí ho pridať do práčky a vy vážiť uterákmi. Program zvolíte taký, ako bežne používate pri uterákoch a s trochou pracieho prostriedku vyperiete. Budete sa cítiť lepšie, keď naň stupíte.

Detské hračky
Perte ich pravidelne. Pretože plyšové hračky sú veľkým zdrojom roztočov aj baktérií. Ocitnú sa na zemi, v puse, v posteli. Platia dve zásady. Je potrebné ich prať dostatočne často, aby vaše dieťa ostalo zdravé a použite jemný cyklus napríklad ako na tričká, alebo svetre, aby sa hračky nepoškodili. Potom už stačí len poriadne vysušiť. Hračky budú nielen krajšie, voňavejšie, ale pre deti aj zdravšie.

Kam s metlou? 5 nápadov, ako uložiť pomôcky na upratovanie

Pelech pre psa
Je nutné prať ho samostatne, ale prať ho treba. Chlpy, kúsky kože, nečistoty zo zeme. Pes je síce čistotné zviera, ale jeho pelech je zdrojom všemožných nečistôt od výkalov, cez srsť až po množstvo baktérií. Centrom je samozrejme jeho ležovisko. Odporúčaný interval prania je aspoň raz za mesiac.

Kuchynské chňapky
Áno, aj tie ľahko vyberiete v práčke a dokonca nepotrebujú ani významne meniť program. Jednoducho ich prihodíte k farebnému oblečeniu.

Autor: Marcos