Čajové vrecka nevyhadzujte! 6 tipov, ako ich ešte využiť

Tipy a triky | 17.06.2017

Môže byť čierny, zelený, biely, bylinkový, ovocný, ľadový... Milovníci čaju vedia, o čom je reč. Ak si radi každý deň pochutnáte na tomto moku, čajové vrecúška po vylúhovaní nevyhadzujte. Dajú sa ešte využiť.

Ochutenie jedla
Rozhodne nie tak ako sa spomína v „škótskom" vtipe, kedy jedno vrecúško používajú na varenie čaju celé generácie. Pre kvalitný, aromatický a chutný nápoj sa má čajové vrecúško použiť len raz. Aromatickejšie druhy čaju sa však dajú použiť aj druhýkrát - na vytvorenie ochucujúceho výluhu. Mätový, citrónový, višňový, zelený alebo čierny čaj pridajú zaujímavú príchuť či farbu niektorým potravinám. Výluh môžete použiť na ochutenie ryže, cestovín, ovsených vločiek.

Vodný kameň: Zbavte sa ho rýchlo a lacno

Na pokožku
Použité čajové vrecká upokoja pokožku. Zelený, biely a čierny čaj, rovnako ako bylinkové čaje obsahuje látky, ktoré pozitívne vplývajú na stav pokožky nielen zvnútra, ale aj zvonku. Známy je trik na opuchnuté oči. Stačí na nich priložiť na pár minút vychladené čajové vrecúška a kruhy sú preč. Teplé čajové obklady dokážu upokojiť rezanie očí. Čajové vrecká môžete prihodiť do vane aj do zmäkčujúceho kúpeľa na nohy.

Domáce hnojivo
Čajové vrecúška nechajte vyschnúť. Ich obsah môžete aplikovať ako hnojivo pre izbové i vonkajšie rastliny alebo do kompostu. Napríklad zelený čaj obsahuje dusík a draslík, ktoré rastliny pre svoj rast potrebujú. Čajové lístky na povrchu zeminy fungujú ako ochrana proti plesni, zapracované v substráte odovzdávajú rastline živiny. Použiť môžete akýkoľvek druh čaju, hoci rastliny majú radi najmä zelený a biely.


Leštidlo na sklá

Z použitých čajových vrecúšok si môžete pripraviť lacné domáce leštidlo. Studený roztok nalejte do rozprašovača a vyleštite zrkadlá, okná a iné sklenené povrchy. Pôjde to ľahko a bez šmúh. Čajový odvar totiž odstráni odtlačky prstov i mastnotu. Odvar z tmavého čaju je skvelý prostriedok na oživenie farby dreveného nábytku alebo podlahy. Odstráni prach a špinu z  pórov, zamaskuje drobné škrabance a dodá drevu lesk.

Za noc vypotí priemerný človek 1,5 litra tekutín. Viete, ako naozaj poriadne vyčistiť matrac?

Účinný deodorant
Použité čajové vrecúška absorbujú nepríjemné pachy. Možnosti použitia sú preto v domácnosti neobmedzené. Môžete ich umiestniť do chladničky aj smetného koša. Ešte vlhký obsah vrecúšok vysypte na koberec a nechajte pôsobiť do vyschnutia. Potom stačí len čaj povysávať a nepríjemný prach je preč. Túto metódu však neaplikujte na svetlé koberce. Použité vrecká pomôžu, ak sa vám nadmerne potia nohy a nepríjemne zapáchajú topánky. Na noc do nich vložte vysušené vylúhované vrecúško - pohltí nadmernú vlhkosť i pach.

Počuli ste už očistení kečupom? Je to naozaj účinné!

Na odmastenie riadu
Vylúhované vrecúško čierneho čaju môžete vhodiť do vody so špinavým riadom. Taníny urýchlia jeho odmastenie a nebudete musieť použiť veľa čistiaceho prostriedku. Čaj je dobrý i na udržiavanie lesku nerezového riadu, keďže taníny zabraňujú oxidácii.

Autor: Radomír