Čisté a funkčné potrubie: Tipy, ako sa vyhnúť upchatiu

Tipy a triky | 10.07.2017

Upchávajúci sa odtok o sebe dlho nedá vedieť. Časom spozorujete, že voda odteká pomalšie, počujete vzdialené bublanie alebo cítite zápach. A jedného dňa nastane katastrofa. Záchod pretečie, voda z umývadla alebo vane neodtečie alebo sa vráti aj s nečistotami späť.

Prečo?
Dôvod je jednoduchý. Nečistoty, mastnota, ktoré odtekajú do kanalizácie zanášajú potrubie a jeho prietok sa neustále zmenšuje. Na zlom odtoku vody sa môže podieľať nevhodný tvar a spôsob napojenia jednotlivých rúr alebo slabý spád. Zachytávaniu nečistôt praje aj nevhodný materiál potrubia. K najvhodnejším patrí plast a kovové rúrky s antikorovou úpravou.

Praktické tipy, ako si vychladiť interiér aj bez klímy

Prevencia je základ
Vnikaniu nečistôt do potrubia môžete zabrániť používaním rôznych lapačov. Lapače mastnoty treba osadiť asi dva metre od ústia do potrubia. Na odtoky v dreze, umývadle a vani umiestnite sitká, ktoré zachytia väčšie nečistoty. Upchatiu záchodovej misy zabránite, keď do nej nebudete vylievať neskonzumované jedlo, kuchynský odpad, kosti ani použitý olej. Okrem toaletného papiera do misy nepatrí nič iné - žiadne použité detské vlhké obrúsky, plienky ani hygienické vložky.


Udržujte ho čisté

Aspoň raz týždenne by ste mali preliať potrubie v kuchyni aspoň troma litrami horúcej vody. Pomôže odstrániť mastnotu, ktorá sa nalepila na potrubie. Na mechanické čistenie môžete použiť zvon. Stačí ho nasadiť na odtok a pumpovať. Vzniknutý podtlak odtrhne špinu zo stien potrubia. Ak to nepomôže, musíte sifón rozobrať a vyčistiť ho. Na upchatý záchod pomôže tlaková a čistiaca pumpa.

Čísla domu podľa feng-šuej: Každé má svoju symboliku - vystihuje aj vás?

Radšej bez chémie
Nemusíte hneď siahať po agresívnych chemikáliách. Upchatý odtok môžete prepláchnuť domácimi prostriedkami. Osvedčila sa najmä sóda a ocot. Do odtoku nasypte niekoľko lyžíc sódy a zalejte pohárom octu. Zmes začne poriadne bublať a keď prestane čistenie ukončite dávkou vriacej vody. Namiesto sódy môžete použiť prášok do pečiva, opäť v kombinácii s octom. Nechajte pôsobiť a prepláchnite vodou.


Ekologické a šetrné

Na čistenie sa používajú tiež ekologické prípravky, ktoré obsahujú bakteriálne mikroorganizmy a enzýmy. Sú vhodné najmä do domov, ktoré majú septik. Prostriedok zmiešajte s vodou a nalejte do všetkých odtokov, aby pôsobil cez noc. Keď to nepomôže, treba použiť „hrubú silu". Ak nemáte doma pružinu na prečistenie odpadu, musíte zavolať inštalatéra, ktorý odpady prečistí vysokotlakovým zariadením.

Zbierate dažďovú vodu? Dá sa to rôznymi spôsobmi

Ľadom a soľou
Novinkou je metóda ice pigging, ktorá vznikla vo Veľkej Británii a už sa testuje aj v Čechách. Využívajú ju predovšetkým vodárenské spoločnosti na čistenie potrubí pre dodávku pitnej vody. Využíva sa pri nej ľadová drť, ktorá obsahuje 5 % kuchynskú soľ. Ide o šetrné a vysoko účinné čistenie, ktoré odstráni rôzne typy nečistôt oveľa rýchlejšie a dôkladnejšie než iné metódy.


Autor: Radomír