Aby sa holuby držali od vášho balkóna čo najďalej

Tipy a triky | 13.07.2017

Holuby sú tradičnými obyvateľmi našich miest. Možno aj vy im sem-tam niečo hodíte, keď sedíte v parku na lavičke a oni sa zjavia ako na zavolanie. Mimochodom, kŕmiť holuby je zakázané... Nevadia vám, kým sa nenasťahujú na váš balkón alebo neobývané podkrovie.

Nebezpečné vtáky
O miernych ľuďoch sa zvykne hovoriť, že majú holubičiu povahu. Mierumilovný holub je v skutočnosti nebezpečný pre alergikov, prenáša rôzne parazity i salmonelózu. Jeho agresívny trus dokáže zničiť kamenné sochy a steny budov. Pri jeho upratovaní musíte byť opatrní. Zvírený trus môže spôsobiť zápal očí a slizníc a ochorenie pľúc.

Hmyz v záhrade: Potrebujete ho viac, než si (možno) myslíte!

„Dobří holubi se vracejí"...
Ak sa pustíte do boja s nevítanými návštevníkmi, musíte byť trpezliví. Holub je vytrvalý a zo svojho teritória sa nenechá vyhnať ľahko. Má skvelú orientáciu i pamäť, dokáže sa vrátiť domov z veľkej vzdialenosti. Veď preto sa holuby vyžívali na prenos správ. Ich schopnosti musíme obdivovať, no nesmú nás svojím správaním obmedzovať. Pri odpudzovaní holubov zo svojho balkóna musíte striedať rôzne metódy, pretože holub sa nebojí statickej makety dravca, keď pochopí, že žiadne nebezpečenstvo mu nehrozí.


Ligotavé vecičky

Holub nie je straka, preto o ligotavé veci nemá záujem. Lesklé a trepotajúce sa papieriky alebo CD-čká, ktoré zavesíte na balkón ho môžu držať v úctivej vzdialenosti. Nefunguje to však stopercentne. Dôležité je, aby sa od nich odrážalo slnko, vtedy sú účinnejšie. Skúsiť môžete rôzne odpudzovacie spreje alebo gély. Fungujú do prvého dažďa a treba ich často obnovovať. Mnohí nedajú dopustiť na pestovanie aromatických kvetín a bylín. Osvedčila sa najmä aksamietnica, voňavé muškáty, mäta, rozmarín, tymián, šalvia.

Posunutý plot: Toto sú možnosti, ako sa dohodnúť so susedmi

Mechanické zábrany
Najlepšie holubom zabránite dostať sa na váš balkón mechanicky. Môžete použiť sieť alebo balkón nechať zaskliť. Účinné sú i „bodce", ktoré osadíte na zábradlie a rímsy domu a ktoré holubom znemožnia „pristáť". Ešte účinnejšie sú elektrické, ktoré uštedria vtákovi miernu ranu. Nepríjemná skúsenosť mu zabráni zopakovať návštevu vášho balkóna.


Vzorný poriadok

Holuby si vyberajú na hniezdenie balkóny, kde majú pokoj a dostatok úkrytov. Väčšina ľudí je celý deň v práci, takže prvú podmienku spĺňa väčšina balkónov. No v prípade, že balkón je skladiskom nepotrebných vecí, nemôžete sa čudovať, že si na ňom holub urobí hniezdo. Udržujte preto na svojom balkóne poriadok. Vniknutiu holubov do podkrovia alebo komína domu zabránite tak, že na nich osadíte zábrany.

6 spôsobov, ako využiť použité čajové vrecká

Iba toto naozaj pomôže
Najlepší spôsob ako bojovať s množstvom otravných holubov je zabrániť ich premnoženiu. Iniciatívu však musí prevziať mesto. Holub sa dožíva až štyroch rokov a ročne vyvedie aj šesť mláďat. K rýchlemu rozmnožovaniu prispieva to, že v meste má dostatok potravy a málo predátorov. Nepohrdne zvyškami ľudskej potravy a niektorí milovníci zvierat ho ešte prikrmujú. Riešením je regulovaný chov, pri ktorom by sa pre holuby zriadili špeciálne holubníky a odberom vajíčok by sa ich populácia regulovala.

Autor: Radomír