Trezor nie je sejf: Rozdiel si vyjasnite ešte pred dovolenkou

Tipy a triky | 24.07.2017

Na letnú dovolenku sa netešíte iba vy, ale aj zlodeji. Pre vás je dovolenka časom relaxu, no oni práve vtedy najviac „makajú". Ak nechcete po návrate domov zažiť šok, uložte si dôležité dokumenty, platobné karty, hotovosť a iné cennosti do domáceho trezoru.

Trezor alebo sejf?
Nejde o synonymum toho istého predmetu. Trezor a sejf sa líšia spôsobom prevedenia a bezpečnosťou. Sejfy slúžia na uschovanie vecí nižšej hodnoty a nie sú ani drahé, kúpite ich už za 30 €. Pôsobia síce bezpečne, ale ide o jednoplášťové schránky, ktoré majú jednostranný uzamykací mechanizmus a hrúbku dverí len 3 mm. Bezpečnejšie sú certifikované trezory s dvojitým plášťom stien a troj až štvorbodovým uzamykacím mechanizmom. Tŕne po obvode dverí sa po uzamknutí vysunú do strán a pevne trezor uzatvoria. Trezor pôsobí dôveryhodne i na pohľad, hrúbka dverí je 6 - 12 mm a hmotnosť menších trezorov je vyše 20 kg.

Toskánsky hrad s 365 arabskými komnatami: Tajný poklad Talianska má sály ako pávie perá

Spôsob uzamykania
Trezor môže mať mechanický, elektronický alebo kombinovaný zámok. Na otvorenie trezora môžete použiť už aj odtlačok prsta. Záleží na vás, aký spôsob si vyberiete. Najjednoduchšie je to s kľúčom, ale buď ho budete nosiť vždy so sebou alebo ho perfektne ukryjete. S kódovým zámkom na otočné koliesko kľúč nepotrebujete, ale pri otváraní musíte postupovať pomaly a trpezlivo. Ak máte dobrú pamäť na čísla môžete si zvoliť zámok s elektronickým kódom.


Kam s ním?

Pred výberom trezoru si premyslite, čo do neho chcete uložiť. Podľa toho si zvolíte stupeň bezpečnosti, veľkosť a umiestnenie. Nábytkový typ sa pre väčšiu bezpečnosť musí ukotviť oceľovými alebo chemickými kotvami k stene alebo podlahe. Kvalita osadenia je kľúčová pri stenových trezoroch. Veľkosť otvoru musí byť aspoň o 10 cm väčšia na každú stranu a následne sa musí trezor zaliať vysokopevnostným betónom. Zamaskovať ho môžete obrazom alebo skrinkou. Najnenápadnejšie sú podlahové trezory, ktoré sa ukrývajú pod kobercom alebo podlahou. Podmienkou pre ich osadenie je hrúbka podlahy, ktorá musí byť minimálne o 10 cm väčšia ako je vonkajšia hĺbka trezora. Trezor umiestnite mimo frekventovanej zóny, aby sa po ňom zbytočne nechodilo. Opatrní buďte pri umývaní podlahy, pretože dvere nie sú vodotesné.

Miesto pre trezor v byte: Kde je najvhodnejšie miesto?

Stupeň ochrany
Pri výbere trezoru je dôležitým ukazovateľom bezpečnostná trieda, ktorá udáva stupeň jeho „nedobytnosti", prípadne odolnosti voči ohňu. Čím vyššiu bezpečnostnú triedu má trezor, tým väčšia je jeho odolnosť voči vlámaniu. Bezpečnostných tried je päť, pre domáce účely stačí trieda 0 až I. Ak si chcete cennosti nechať poistiť, informujte sa v poisťovni, aké si určuje podmienky.


Čo za to?

Cenu trezorov ovplyvňuje veľkosť, typ a stupeň ochrany, ktorú poskytujú. Trezory so základnou triedou bezpečnosti sú lacnejšie a zakúpite ich už od 200 €. Cenová hladina trezorov v bezpečnostnej triede I začína od 400 €, za vyššiu bezpečnosť v triede II si už priplatíte cca 1000 €. Kategória III je extra bezpečná a v nej sa cena trezorov pohybuje od 1200 €. Niečo, samozrejme stojí preprava aj montáž trezoru, rovnako ako neštandardné farebné vyhotovenie a hĺbku trezora.

Autor: Radomír