Inšpirujte sa: Ako zmierniť suchý vzduch v byte bez toho, aby ste kúpili zvlhčovač?

Tipy a triky | 20.11.2017

Kúrenie v mnohých domácnostiach spôsobuje výrazne suchší vzduch. Zadovážiť si odparovač alebo elektrický zvlhčovač je jedna cesta, no sú aj lacnejšie riešenia.

Vypraná bielizeň
Najjednoduchšie je to, čo používali už naše babičky a mamy - jednoducho zabudnúť na sušičku a vypranú bielizeň rozvešať po domácnosti. Ak vám prekáža, že oblečenie ostane otlačené podľa rebier radiátora, stačí menšia investícia do špeciálnych držiakov na radiátory - alebo si ich m§žete vyrobiť aj sami.

Vyrobte si: Sušič na stenu alebo radiátor, ktorý vyzerá fantasticky a ľahko sa skalduje!

Ďalší spôsob, ktorý naozaj nič nestojí, je zavesiť vyprané oblečenie na bežné vešiaky a porozkladať ho po izbe. Domácnosť síce bude pripomínať burzu oblečenia, no takéto zvlhčenie vzduchu ja naozaj ekologické - a ozaj nič nestojí!


Mokrý uterák

Nemáte dosť prania? Navlhčite froté uterák a ten položte na radiátor. Bude fungovať ako veľkoplošný odparovač!

Prečítajte si: Tehuľky, pozor ozor na voňavé sviečky - niektoré môžu škodiť!

Vázy a misy
Ak máte na policiach vystavené pekné vázy alebo misy na ovocie, možno ich využiť ako pomalé odparovače - stačí do nich naliať trochu vody, ktorá sa bude pri bežnej izbovej teplote pomaličky odparovať.
Menšie plytké misky (napríklad z nátierkového masla alebo misky na kompót) môžete postaviť priamo na radiátor pod okenným parapetom.


Plná vaňa

Radi sa kúpete? Nevypustite vodu hneď ako vyjdete z vane. Nechajte otvorené dvere na kúpeľni otvorené a teplá para zvlhčí celú domácnosť. Navyše, ak používate voňavú penu alebo soľ do kúpeľa, bude aj pekne prevoňaná!Pozor: Vaňu plnú vody nikdy nenechávajte bez dozoru, ak máte doma malé deti!!

Inšpirujte sa: 5 tipov, ako si bezpečne prevoňať byt

Variť bez pokrievok
Varením bez pokrievok síce miniete o čosi viac energie, no miestnosť nielen zvlhčíte, ale aj vyhrejete. Tento starý dobrý trik sa hodí napríklad vtedy, keď v zime prídete do studenej chaty alebo chalupy. Hrniec polievky a kanvica čaju dokáže veľké veci.Dobrý spôsob, ako si zvlhčiť a prevoňať domácnosť, je tiež nechať vo veľkom hrnci variť vodu so škoricou, citrónom alebo rozmatínom.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia