Najlepší odpad je taký, ktorý neurobíte: Ako na to?

Tipy a triky | 09.01.2018

S príchodom nového roka si dávame rôzne predsavzatia. Zdravšie jesť, viac cvičiť, nájsť si životnú lásku... Ale čo si dať ušľachtilejší záväzok? Napríklad, že budeme produkovať menej odpadu.

Menej odpadkov, čistejší vzduch a pôda
Denne vyprodukujeme množstvo odpadkov. Zvyšky jedla, plasty, sklo, textil a kovy končia v odpadkovom koši a následne na skládke alebo v spaľovni. Škodlivé látky zamorujú pôdu a vzduch, pritom niektoré druhy odpadu môžeme recyklovať a ďalej použiť. Okrem separovania plastov, kovu a papiera však môžete ísť ešte ďalej - žiť štýlom Zero Waste. Poradíme vám ako.

Prečítajte si: 6 potravín, ktoré poslúžia ako lacné hnojivo

Zero Waste = čo najmenej odpadu
Hnutie pochádza z Austrálie, kde sa v roku 1996 zhodli politici s verejnosťou, že si nebudú svoju krásnu prírodu devastovať a vypracovali plán na eliminovanie množstva odpadu. Treba čo najviac triediť, recyklovať, používať v domácnosti čo najmenej plastov. Často totiž nakupujeme pre potešenie a z rozmaru a následne množstvo vecí končí v kontajneri.
Životný štýl Zero Waste sa snaží o to, aby ľudia prijali plnú zodpovednosť za to, čo nakupujú a koľko odpadu vyprodukujú a snažili sa ho eliminovať na minimum.


Viete, čo nepatrí do kompostu? Vyhnite sa základným chybám

Ako na to
Pozrite sa do odpadkového koša a zistíte, čo vyhadzujete. Určite najmä plastové obaly, do ktorých sa balí väčšina potravín a kozmetiky. Myslíte, že keď separujete, máte čisté svedomie? No PET fľaše sa dajú recyklovať iba raz na menej kvalitný materiál a mikroténové sáčky končia rovno v spaľovni. Prestaňte ich používať úplne a nahraďte ich sklenenými alebo látkovými obalmi. Na nákupy si noste vlastnú látkovú tašku, látkové vrecká na pečivo, nádoby na ostatné produkty. Žiadajte, aby vám v obchode zabalili salámu alebo šunku do papiera a naložili šalát do vášho obalu. Navštevujte obchody, kde si môžete produkty „načerpať" do vlastných nádob, nakupujte od farmárov, na trhu...

Pozrite sa: Nepekné smetiaky? Vieme, ako si ich skrášliť!

Hand made
Vyrobiť si dekorácie vlastnými rukami je in, tak to skúste aj s kozmetikou. Na internete nájdete mnoho návodov ako z jednoduchých ingrediencií získate plnohodnotnú zubnú pastu, balzam na pery, krém, mydlo, dokonca make-up či parfum.
Ekologickejšou verziou môžete nahradiť aj ostatné hygienické potreby, musíte len trochu chcieť zmeniť svoj pohodlný život. Obmedziť môžete i kuchynský odpad, čo sa dá kompostujte. Nemáte záhradu? Je to možné aj na balkóne ale vo v pivnici prostredníctvom vemikompostéra.


Podaj ďalej

Viete, že na výrobu trička z bavlny sa minie vyše dvetisíc litrov vody? A čo ostatné oblečenie? Skôr, než niečo vyhodíte alebo si kúpite nový kúsok do šatníka sa zamyslite, či by sa nedal nejako využiť alebo ho posuňte ďalej. Venujte ho charite, ktorá zabezpečí jeho distribúciu rodinám, ktoré si nové nemôžu dovoliť.
Ak vám niečo chýba, kúpte si to v second-hande, nájdete tu aj štýlové kúsky. Veci, ktoré nepotrebujete, predajte cez bazár.
Za lacný peniaz tu kúpite, čo zasa chýba vám - od bežných predmetov do domácnosti, športové potreby až po nábytok. A nebojte sa, že vyznávaním života v štýle Zero Waste budete strádať. Inšpirujte sa príkladom ľudí, ktorí ho úspešne praktizujú.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia