Ako správne udržiavať čistú vodu v bazéne?

Tipy a triky | 13.03.2018

Každý majiteľ bazéna dobre vie, že jednoduchým napustením vody sa starostlivosť nekončí. Kvalitu vody v bazéne ovplyvňuje počas kúpacej sezóny veľa faktorov. Okrem vetvičiek zo stromov a peľov vám doň môže zavítať mnoho iných nepozvaných návštevníkov, na ktorých je filtrácia krátka. Aké sú najčastejšie problémy a ako si s nimi poradiť?

Celosezónna údržba
Starostlivosť o bazénovú vodu počas sezóny nie je zložitá, ale nesmiete na ňu zabúdať. Ak sa o vodu budete starať dôsledne, vynaložené úsilie sa vám vráti v podobe priezračnej vody. Starostlivosť o bazén neodpadá ani v prípade, že vlastníte bazén vnútorný. Aj na jeho stenách a dne sa objavujú usadeniny, o ktoré sa postará vhodne zvolená bazénová chémia. Jej používanie neznamená iba čistú, ale predovšetkým zdravotne vyhovujúcu vodu. Aby ste zbavili bazénovú vodu mikroorganizmov a eliminovali rast rias, použite SAVO Tablety chlórové na celosezónnu dezinfekciu a údržbu bazénovej vody.

Akú hodnotu pH by mala voda mať?
Hodnota pH je ukazovateľom stupňa kyslosti alebo zásaditosti vody. Pohybuje sa v rozmedzí 1 – 14 a zatiaľ čo hodnoty pod 7 značia kyslú reakciu, hodnoty nad 7 znamenajú reakciu zásaditú. Ideálna hodnota pH bazénovej vody je v rozmedzí 7,1 – 7,5. Pre majiteľov bazénov je hodnota pH najdôležitejším ukazovateľom, ktorý je rozhodujúci pre funkčnosť bazénovej chémie. Nesprávna hodnota pH môže mať za následok rast rias a ďalšie nežiaduce stavy vody. Ak chcete mať istotu, že používaná bazénová chémia funguje na 100 %, pravidelne kontrolujte hodnotu pH a v prípade potreby ju upravujte novinkou tohtoročnej sezóny, ktorou sú prípravky SAVO pH+ a SAVO pH-. Vybraný prípravok rozpustite v nádobe s vodou a aplikujte do bazéna.

Ako sa brániť rozmnožovaniu rias?
Vďaka prachu, vetru a dažďu sa vám môžu do vody veľmi ľahko dostať aj spóry rias a potom je už o ich rozmnožovanie postarané. Ak zistíte, že sa im vo vašom bazéne začalo dariť, okamžite zasiahnite! Riasy môžu spôsobiť tráviace problémy, kožné reakcie, prípadne môžu spustiť alergické prejavy. V prípade premnoženia rias nárazovo zvýšte koncentráciu chlóru pomocou prípravku SAVO Chlór Šok, ktorý riasy a všetky mikroorganizmy zahubí a zabráni ich ďalšiemu rastu a množeniu.


Keď sa vám nepozdáva farba vody
Dodržiavate všetky zásady, ktoré majú udržať vodu priezračne čistú, ale aj napriek tomu je zakalená, biela, zelená alebo dokonca hnedastá a zapácha? Tieto problémy môžu mať niekoľko príčin. Jednou z nich môže byť vysoký obsah minerálov alebo príliš vysoké pH vody v bazéne. Nepanikárte, nie vždy treba všetku vodu vypúšťať a napustiť novú, ale postupujte podľa nasledujúcich krokov. Najprv skúste zmerať hodnotu pH vody. Ak je v poriadku, vyskúšajte vyššiu koncentráciu chlóru a nepretržite ju filtrujte aspoň 24 hodín. Ak nepomôže ani to, problém môže byť v drobných nečistotách. Chlór síce zabije všetko, čo vo vode žije a filtrácia odstráni nečistoty, avšak iba tie, ktoré sú väčšie než 15 mikrónov.

Všetky menšie vo vode zostávajú a tá sa potom môže zakaliť. Na drobné nečistoty zvoľte SAVO Vločkovač alebo SAVO Prejasňovač, ktoré tieto nečistoty obalia a vytvoria z nich väčšie zhluky, ktoré buď zachytí filtrácia, alebo sa usadia na dne bazéna, odkiaľ ich môžete bez problémov vysať.
SAVO tento rok prichádza s novým radom bazénovej chémie, vďaka ktorej je každý problém vopred vyriešený. Na celosezónnu údržbu sú tu SAVO Tablety chlórové, na problémy s pH vyskúšajte SAVO pH+ alebo SAVO pH-, s nepríjemnými riasami zatočí SAVO Chlór Šok, na okamžitý zásah poslúži obľúbené SAVO Originál a na odstránenie drobných nečistôt sú tu SAVO Vločkovač a SAVO Prejasňovač. Vďaka prípravkom SAVO si tento rok užijete viac bezstarostnej zábavy v krištáľovo čistom bazéne.

Platená reklama

Focus Media

Video

Diskusia