Pozor na vodu v bazéne: 5 krokov, ako bude domáci bazén naozaj bezpečný

Tipy a triky | 18.06.2018

Ak máte vonkajší bazén, budete chcieť čistú vodu napriek prehánkam a horúčavám - a pritom neplytvať peniazmi ani námahou. Tu je 5 krokov, ako na to.

Čistenie a údržba bazénu nie je práve najzábavnejšia činnosť, no ak sa do toho pustíte s rozumom, nebude to otročina. Ideálne je zaviesť si systém kontroly a údržby v piatich krokoch:

1. Hrubá špina
Na odstránenie naviatej hrubej špiny budete potrebovať jemnú sieťku s dlhou teleskopickou tyčou, metlu a vysávač na čistenie bazéna.
Podľa počasia a aj toho, v akej blízkosti je v záhrade zeleň, zbierajte naviate lístky a hmyz z vodnej hladiny. Ak to budete robiť pravidelne, ideálne každý deň, nezaberie údržba viac ako 2 - 3 minúty.
Pri čistení sieťkou pomalými pohybmi prechádzajte postupne čo najväčšiu plochu vodnej hladiny, pretože niektoré nečistoty nemusia byť na vode jasne viditeľné. Je to upokojujúca činnosť, ktorá je ideálnym fitkom pre ramená a chrbtové svaly.


Nezabudnite na čistenie dna a stien bazéna. Logika bazénového upratovania naznačuje, že začať treba sieťkou, potom prejsť na čistenie stien kefou a nakoniec vyčistiť a povysávať dno bazéna. Pred kúpou kefy na čistenie stien si skontrolujte, či je vhodná na materiál, z ktorého je vyrobený váš bazén. Toto by ste mali robiť asi dvakrát do týždňa.
Ak sú steny klzké, akoby potreté olejom, začínajú sa na nich tvoriť riasy. Vtedy treba hneď zasiahnuť nielen mechanickou očistou, ale aj účinnými chemickými prostriedkami.

Pozrite si: Podlaha, kotrá sa prepadne - a je z nej bazén! To musíte vidieť!

2. pH rovnováha
Hodnota pH vyjadruje kyslosť vody. Tá sa pohybuje v rozmedzí 1 - 17. Čísla pod 7 označujú kyslú vodu, hodnoty nad 7 zásaditú. Ideálne by mala mať bazénová voda pH v rozmedzí 7,1 - 7,5 pH. Kontrolu hladiny pH treba robiť aspoň dvakrát týždenne, pretože ovplyvňuje nielen kvalitu vody, ale aj účinnosť ďalších prostriedkov, ktoré sa používajú na priebežné čistenie bazéna. A samozrejme, na zdravé kúpanie v bazéne.


Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako regulovať pH bazénovej vody, je použiť špeciálny prášok (napr. Savo Ph+ alebo Savo pH-).
Prášok sa dá nasypať priamo do bazéna, ale pre rýchlejší účinok a osmózu je lepšie rozpustiť prášok vo vedierku s vodou, tú rozliať do bazéna a zapnúť filtračný systém.

3. Chlórovanie
Pravidelné chlórovanie a udržiavanie stabilnej hodnoty chlóru v bazéne zabraňuje vzniku baktérií, rias a mikróbov. Ak sa pH vody pri kontrole ukazuje v poriadku, stačí použiť udržiavacie chlórové tablety v plaváčiku.
Ak používate práškové alebo vodné roztoky, treba mať zapnutý filtračný systém a hlavne, počas údržby sa v bazéne nekúpať.

Prečítajte si: Tomu sa povie výhľad z vody! V tomto bazéne asi dostanete závrat!

4. Šokovanie
Kontrolu vody je treba urobiť najmä po silnom daždi, ktorý mohol výrazne zmeniť hodnotu minerálnych látok v bazénovej vode.
Ak je potrebný zásah, ideálne skoro ráno alebo podvečer je použiť tzv. šokový prostriedok (napr. Savo Chlór Šok). Slnečné žiarenie destabilizuje chlór, preto počas dňa by čistiaci účinok nemusel byť taký účinný.


5. Riasy
Premnožené riasy v bazéne sú nielen otravný, ale tiež pomerne nebezpečný problém, ktorý sa neodstraňuje ľahko. Hlavne v prípade, ak sa následne nechcete kúpať vo vode so silným chemickým zápachom. Navyše, premnožené riasy môžu spôsobiť nepríjemné zdravotné ťažkosti, ktoré si bezprostredne ani nemusíme spájať s kúpaním v bazéne (okrem kožných a zažívacích prejavov napríklad kvasinkové infekcie a infekcie močových ciest).
Ideálne je teda problému predchádzať, než nastane - a s riešením neotáľať.
Riasy sa tvoria vtedy, ak voda neobsahuje dosť chlóru alebo nemá vhodné pH.
Ak už sa na stenách alebo dne bazéna vyskytne hnedá alebo zelená riasa, je treba použiť ťažký kaliber - Savo Originál. V takejto vode sa nikto nesmie kúpať, kým sa obsah aktívneho chlóru nevráti na odporúčanú hodnotu (0,3 - 0,5 mg/l).
Uvoľnené riasy po zákroku treba odstrániť vločkovačom a prejasňovačom vody.


Čo pravidelne potrebujete na čistenie bazéna:
sieťku s teleskopickou rúčkou
kefu na čistenie stien bazéna
vysávač na čistenie dna
pH tester a testovacie prúžky
chlórové tablety a Chlór šok
odstraňovač rias

Čo sa vám zíde:
Vločkovač
Prejasňovač
Odstraňovač vápenatých nánosov
Plaváčik na chlórové tablety

Autor: NonkaFocus Media

Video

Diskusia