3 tipy, ako mať doma chladnejšie aj bez klimatizácie

Tipy a triky | 02.07.2018

Chceli by ste mať doma príjemný chládok aj bez toho, aby ste kupovali alebo zapínali klimatizáciu? Dá sa to menšími zmenami v interiéri.

1. Bavlnené alebo ľanové obliečky a poťahy
Prírodné materiály majú výbornú vlastnosť, že v zime hrejú a v lete príjemne chladia. Ľan touto vlastnosťou vyniká. Hoci cena takýchto obliečok nie je nízka, ide o investíciu, ktorá poslúži mnoho rokov. A tí, ktorí by predsa len chceli ušetriť, si môžu vybrať textílie, v ktorých sa ľan mieša s bavlnou.

Pozrite si aj: Aj biely byt môže vyzerať útulne - tento zaujme jednoduchosťou a pohodou

2. Zatemnňovacie závesy a rolety
Najlepší spôsob, ako mať doma chládok, je nevpustiť slnko dnu. Skôr než odídete do práce, zatiahnite v spálni alebo v obývačke závesy. Doma vás potom síce privíta šero, ale určite o niekoľko stupňov chladnejšie, než vonkajšia teplota. Zaujímavo tiež vyzerajú čierne rolety - ak si vyberiete dizajnovky.


Prečítajte si: Pes sa v lete prehreje rýchlejšie ako človek. Vieme, ako tomu zabrániť!

3. Izbové rastliny
A najmä fikusy - najmä gumovník (Ficus elastica - figovník kaučukový) - nielenže skrášlia domácnosť, ale môžu ju aj ochladiť. Okrem toho produkuje kyslík a naopak eliminuje niektoré toxické látky vo vzduchu, ako napríklad formaldehyd.

Pozrite si aj: Dizajnové triky, ako si ochladiť domácnosť

Tip navyše:
Možno si to ani neuvedomujeme, ale jedným z výrobníkov tepla v domácnosti sú rôzne elektrospotrebiče. Večne zapnutý televízor je na dotyk teplý. Takže dobrý spôsob, ako si znížiť teplotu v domácnosti, je myslieť aj na to, koľko spotrebičov doma používame a či je naozaj nutné zapínať ich tak často.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia