5 vecí, ktoré sa bojíte prať v práčke, ale môžete!

Tipy a triky | 12.08.2018

V Práčke je možné prať viacero vecí, ako sa píše v návode na obsluhu. V praxi to tak znamená, že môžete vrátiť lesk aj zašpineným veciam, ktoré ste nevedeli vyčistiť. Práčka totiž zvládne často vrátiť čistotou aj veciam, ktoré ručným praním nevyčistíte.

Plyšové hračky
Sú milé, pekné, ale nie veľmi čistotné. Sú to doslova zásobárne prachu a roztočov. V prípade plyšových hračiek je možné ich mierne vyprášiť od prachu a následne vložiť do práčky. Hračky je vhodné zabaliť do jemnej textílie, do vrecúška, aby sa nepoškodili. Následne zvoliť šetrné pranie. Z hračiek tak dostanete mnoho nečistôt a budú krásne voňať.

Super tip: Viete, čo dokáže kocka ľadu v sušičke?

Kuchynské rukavice
Sú často problematickým miestom našich kuchýň. Pretože v nich často chytáme riad, niekedy sa ich podarí aj namočiť a znečistiť. Kto však rukavice pravidelne čistí? Málokto. Lenže práve znečistená rukavica môže následne kontaminovať povrchy. Nebojte sa ju pridať do práčky. Je to výrazný krok k čistejšej kuchyni.


Šiltovka

Netreba sa báť oprať ju v práčke. Existuje niekoľko praktických návodov. Jeden z tých najspoľahlivejších je naniesť na šiltovku odstraňovať škvŕn a následne ju dať do práčky na krátky cyklus v studenej vode.

Inšpirujte sa: Vysnívané práčovne s perfektne domyslenými detailami

Tenisky
Najhoršie sú na tom biele a textilné tenisky. Čo s nimi, keď sú prakticky po prvej prechádzke špinavé od prachu? Platí niekoľko dobrých rád, ktoré vám umožnia mať tenisky opäť čisté aj voňavé. Pred praním odstráňte z tenisiek šnúrky. Tenisky môžete prať aj s inou bielizňou, ale pre lepšiu čistotu je nutné ich vložiť napríklad do bavlnenej obliečky zo starého vankúša. Tenisky sa dostatočne vyperú, ale neznečistia napríklad podrážkami ostatné veci. Je však dobré ich prať napríklad len s pár uterákmi. Podobne môžete vyprať aj športové náradie.


Vankúše

Nielen obliečky, ale aj vankúše môžete vhodiť do práčky a poriadne ich preprať. Aspoň raz za rok spravíte unikátnu službu svojmu zdraviu. Stačí jemný program prania. Nič zložité. Akurát je vhodné vybrať si toto pranie počas slnečného dňa, počas ktorého hrubšie vankúše ľahko vyschnú.

Prečítajte si: Tipy, ako dôkladne vyčistiť práčku tak, aby nesmrdela

Pelech pre psov
Nie je potrebná žiadna špeciálna príprava. Jednoducho ho stačí dať do práčky na stredný program. V tomto prípade však neľutujte vodu ani prací prášok a perte samostatne.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia