Poriadok v kuchyni: 10 tipov, ako si zaviesť systém v komore

Tipy a triky | 25.08.2018

Špajzová skriňa alebo komora je často záhradným priestorom, v ktorom sa akosi kumuluje chaos. Jeden deň všetko pekne usporiadate a upracete do radu ako vojenskú jednotku - a už o pár dní to vyzerá, akoby sa tade prehnala víchrica. Tu je pár tipov, ako to obmedziť.

Jedným z dôvodov, prečo sa v komora ťažko udržiava poriadok, je fakt, že málokedy vyjde rozpočet na to, aby sme investovali do nejakých super organizérov. Väčšina z nás musí vystačiť s policami, na ktorých sa veci tak krásne dajú zastrčiť alebo zapatrošiť...Pozreli sme sa preto na spôsoby, ako by sa dalo poriadku pomôcť bez veľkých investícií.

1. Otočné taniere
Ak máte policový systém do tvaru písmena L, najväčším lapačom neporiadku býva práve roh. Vzadu je totiž tma a to znamená príležitosť pre špajzového škriatka, aby vám tam založil presne tie veci, ktoré práve najviac potrebujete a za ten svet neviete nájsť. Otočné taniere situáciu uľahčia, avšak s jedným upozornením, na ktoré sme prišli po rokoch súkromného výskumu: NIKDY vedľa otočného taniera neukladajte melé vrecká s práškovými prísadami ako vanilkový cukor alebo prášok do pečiva. Z doteraz nejasného dôvodu majú totiž sklon skákať pod tanier!

Prečítajte si: Zubná pasta v kuchyni? Je to skvelá pomocníčka pri upratovaní!

2. Využiť bočné steny
Toto je vynikajúci nápad, ako mať korenia a ľahšie prísady pekne zorganizované a vždy na očiach. Jedinou investíciou, ktorú dôrazne odporúčame, je naozaj dobré lepidlo. Poznáte to predsa - stačí, že sa jeden štipec odlepí, položíte ho nabok s tým, že „niekedy" to opravíte... a za chvíľu bude systém štrbavý ako úsmev starčeka.


3. Skupinové škatule

Zoskupovanie vecí do škatúľ alebo boxov podľa určitého systému je najlepšou cestou k trvalému poriadku. A hoci sa to možno zdá zbytočné, dajte na našu radu: buď si kúpte nádoby, ktoré majú jednotnú farbu a dajú sa na ne umiestniť menovky - alebo si rôzne škatule obaľte sami pekným baliacim papierom. Pre lepšie udržiavanie poriadku odporúčame papier, ktorý nie je výrazne vzorovaný. Oči sa tak menej unavia pri hľadaní a systém bude vyzerať usporiadanejší. Čím svetlejšia farba, tým lepšie.

4. Mriežkové police
Iste, nevýhodou mriežkových políc je, že malé predmety budú prepadávať nižšie. Práve to je však ich druhou najlepšou vlastnosťou! Budete totiž nútení ukladať menšie predmety do škatúľ, košíkov alebo pohárov. Skrátka, zoradiť ich podľa nejakého systému. At ou úplne najlepšou vlastnosťou mriežkovaných políc je, že lepšie prepúšťajú svetlo. (Ne)poriadok teda lepšie uvidíte.

Pozrite si aj: Populárne nápady, ako si urobiť poriadok v kuchynskej linke

5. Priehľadné nádoby
Klasický vtip: Muž sa pýta ženy: „Kde máme soľ?" A ona mu bohorovne odpovedá: No predsa tam, kde vždy - v polici naľavo, v nádobe od kávy, na ktorej je napísané cukor." Hľadanie suchých potravín v uzavretých nádobách nie je najlepšie strávený čas. Ak nechcete takto premárniť veľkú časť života, prosto ich odkladajte do priesvitných nádob. Okrem špecializovaných, z obchodu s domácimi potrebami, sa na odkladanie cukru, soli alebo múky dajú recyklovať aj prázsne nádoby od instantnej kávy alebo čaju.

6. Závesné organizéry
Textilné alebo pogumované organizéry môžete využiť nielen na topánky. Ideálne sú také, ktoré sú priesvitné, aby ste videli, či na dne vrecka čosi neostalo. Možno ich zavesiť napríklad na dvere a uložiť do nich hoci maškrty pre zvieratá, rôzne druhy cestoviny a podobne.


7. Odkazová tabuľa

Tabuľa na poznámky, čo treba kúpiť alebo aspoň kus papiera s malou ceruzkou, je v špajzi na nezaplatenie. Nám sa páčil nápad gazdinky, ktorá si odkazovú pásku nalepila na úzky pruh na dverách - takto tam nebudú žiadne dlhé traktáty, len praktický zoznam.

8. Dierkovaná stena
Dierkované panely na náradie - alebo v tomto prípade na kuchynské náčinie - je vec, ktorú by sme odporučili každému. Snáď niet veci, ktorú by ste takto nedokázali šikovne umiestniť! (Ok, sáčkové mlieko sa nedá...) Panely sa dajú narezať na mieru, natrieť peknou farbou a ak si necháte poruke nádobku s náhradnými háčikmi, stane sa z vás poriadkový guru.

Nazrite do galérie pod článkom a inšpirujte sa praktickými nápadmi na organizáciu potravín.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia