Vlhká kúpeľňa: Vieme, ako sa zbaviť vlhkosti - rýchlo a spoľahlivo

Tipy a triky | 26.03.2019

Kúpeľňa je jednou z miestností v byte, ktoré sú najviac náchylné na kumuláciu vlhkosti. S tým sú spojené neduhy ako vznik plesní, zápach a rosenie, vlhnutie omietky a podobne. Ako si s tým poradiť?

Použite správnu omietku
V súčasnosti je možné využívať aj výdobytky stavebnej techniky. A to hlavne v prípadoch, ak ste sa rozhodli kúpeľňu rekonštruovať od podlahy. Vtedy je dobré myslieť na stavebné omietky, ktoré v dostatočnej hrúbke dokážu kumulovať vlhkosť a následne v suchšom období ju dostávať zo seba. Na trhu je takýchto omietok viacero druhov a sú založené na vápennej báze. Ich cenová hladina je o niečo vyššia, ale kúpeľne nie sú veľké, omietky netreba veľa a na reguláciu vlhkosti majú skutočne výrazný vplyv.

Prečítajte si: Sťahuje sa vám do domácnosti hmyz? Vieme, ako tomu zabrániť!

Odstráňte koberčeky
Je síce príjemné mať pri vani, či sprchovom kúte a na toalete jemný koberček, ale to je primárny zdroj vlhkosti, ktorý nasaje do seba vodu a následne vlhkosť ostáva v priestore podstatne dlhší čas, ako keď ju utriete z podlahy. Tak isto práve toto sú aj miesta najháklivejšie na vznik plesní.


Nesušte v kúpeľni

Sušenie v bielizne v kúpeľni nie je vôbec zdravé. Produkciu vlhkosti takto nedokážete prakticky eliminovať, pretože do vzduchu dostanete jej celý objem z bielizne. Na sušenie používajte sušiarne, alebo ešte lepšie sušte na balkóne, na vzduchu. Ak si nechcete napríklad porušiť estetiku terasy, či balkóna šnúrami na bielizeň, používať môžete aj prenosný sušiak na bielizeň, ktorý sem v prípade potreby položíte.

Pozrite si aj: Pleseň v kúpeľni je tvrdý oriešok. No dá sa rozlúsknuť!

Znížte podiel tkaniny
Mnoho ľudí má tendenciu mať napríklad uteráky uskladnené na poličkách v kúpeľni alebo v kúpeľňových skrinkách. Ani toto nie je vhodné riešenie, nakoľko po sprchovaní a kúpaní, kedy sa vlhkosť razantne zvýši, tieto textílie vlhkosť nasajú a potom sú jej zdrojom po dlhší čas. Tak isto nie je vhodné mať v kúpeľni ani kôš na špinavú bielizeň. Z rovnakého dôvodu.


Vetrajte a prikúrte

Rosný bod je teplotný stupeň, pri ktorom sa vo vzduchu začne kondenzovať voda. Ak je relatívna vlhkosť napríklad 40 %, tak rosný bod je pri teplote 6 °C, ale pri 70 % vlhkosti sa zarosia predmety chladnejšie ako 14 °C. A pri sprchovaní sa neraz relatívna vlhkosť podstatne zvýši nad túto hranicu. Preto ak chcete zamedziť roseniu, je vhodné vetrať a zvýšiť teplotu.

Inšpirujte sa: Ako zmierniť suchý vzduch v byte počas vykurovacej sezóny? Ide to aj bez drahého zvlhčovača!

Odvlhčovať
Jedným z rýchlych riešení je aj využitie odvlhčovača, ktorý priamo z priestoru sťahuje vlhkosť a kondenzuje ju v špeciálnom zásobníku. Je to riešenie napríklad do kúpeľní, ktoré nemajú zabezpečené priame vetranie oknom do exteriéru, alebo sa vetrajú len do bytu. Takto znížite podiel vlhkosti, ktorý by ste z kúpeľne nahnali aj do obytných priestorov.

Pozrite si v galérii, čo sa môže stať s vašou kúpeľňou, ak zanedbáte starostlivosť. Fúj!

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia