Chcete mať doma menej alergénov? Držte sa týchto rád!

Tipy a triky | 23.04.2019

Alergici dnes zápasia s problémami celoročne a to nielen na jar. Ako si s ňou poradiť?

Sieťky
Aj jeseň je obdobím, kedy v ovzduší dokážu šarapatiť pele. A na tie sú odpoveďou antialergické sieťky na okná. Sú o niečo hustejšie ako tie klasické proti hmyzu, ale sú účinné pre lepšie dýchanie alergika. Certifikované merania hovoria až o 80 % znížení prieniku peľov do miestnosti.

Inšpirujte sa: Ako si doma zvlhčiť vzduch aj bez toho, aby ste kúpili drahý zvlhčovač?

Antilaergické rúno
Jednoduchá a účinná pomôcka na okná a dreve. Ide o tkaninu, ktorá sa na rozdiel od sieťky používa len dočasne, upevňuje sa pomocou suchého zipsu na okno či dvere a takúto pomôcku bežne kúpite v obchodoch už od 10 eur. Prepúšťa vzduch aj svetlo, no filtruje alergény.


Klimatizácia

Jej éra s letom končiť nemusí, práve naopak. Moderné systémy pasívnych domov s rekuperáciou sú často založené na vháňaní vzduchu cez klimatizačné zariadenia. Ak máte kvalitný filter, antialergický, prípadne HEPA a klimatizáciu aj s ionizátorom, tak ju môžete v izbe alergika použiť aj ako filtračné zariadenie.

Prečítajte si: 3 tipy, ako mať doma chladnejšie aj bez klimatizácie

Čistička vzduchu
Podľa toho aký typ si kúpite, tak podľa toho dokáže zachytávať nečistoty zo vzduchu. Princípom je vychytávanie prachových častí a alergénov, ktoré ostatnú vo filtri, alebo v zariadení a alergik ich nevdýchne.


Vápenaté omietky

Aj omietka môže zohrávať dôležitú úlohu v živote alergika. Ak stavíte na tie vápenaté, tak pomocou regulácie vlhkosti zabránite napríklad množeniu plesní a tým aj rozptylu spórov, ktoré sú alergénom. Rovnako takáto omieta dokáže pohlcovať aj škodliviny z okolia a preto sa vzduch v miestnosti stáva pre alergika priaznivejší.

Nevynechajte: 5 spôsobov, ako mať doma v zime lepší vzduch - osviežovačom to nie je!

Koberec alebo podlaha?
Odveký boj týchto dvoch podlahových súperov nerozrieši ani alergik. Pretože hoci boli kedysi koberce zaznávané ako zdroje prachov, peľu, roztočov a alergií, tak dnes sa meraniami zistilo, že pokiaľ sú v izbe len podlahy, ktoré sa nečistia aspoň raz denne, v izbe sa nájde viac rozptýlených alergénov, ako pri použití koberca, ktorý prach drží dole.

Preto je vhodné pri hladkej podlahe každý deň vlhké čistenie. Ak to nezvládate, je lepší koberec, ktorý pravidelne tepujete a meníte.


Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia