STOP neporiadku: Dodržujte túto vec a budete mať vždy upratané

Tipy a triky | 18.01.2019

Kde sa berie neustále všetok ten neporiadok, keď vlastne celý deň trávite v práci? Možno vás prekvapíme!

Neporiadok je súčasťou života v každej domácnosti, a je jedno, koľko členov takáto domácnosť má. Asi vás prekvapíme, neraz je úmera úplne opačná a domácnosti s menším počtom členov majú neporiadok väčší ako tie s viacerými členmi. Ako je to možné?

Ostatní práve čítajú: Ako si na Vianoce zútulniť interiér

Kde sa ten neporiadok berie?

To, že máte v byte rozložené rôzne veci, patrí prosto k životu, veď v byte žijete a vykonávate rôzne činnosti. Neporiadok vzniká vlastne až následne, keď nejakú činnosť dokončíte alebo prerušíte na dlhšiu dobu a veci okolo seba neodložíte na ich miesto.

 

Druhým zdrojom neporiadku - veľmi častým - je to, že niektoré predmety svoje stále miesto nemajú a ostávajú po dlhú dobu tam, kde ste ich položili.

Ostatní práve čítajú: Radiátor ničí vzhľad vášho útulného interiéru: Takto ho štýlovo zamaskujete

Môžu za to vaše zlozvyky

Ak máte pocit, že je vo vašom byte či v dome neustály neporiadok, je možné, že si to spôsobujete svojimi nevhodnými návykmi. Ľudia, okolo ktorých je prakticky stále upratané, majú totiž zvyk okamžite po skončení práce predmety odložiť na ich miesto, smeti vyhodiť alebo dať aspoň z dohľadu.

Ostatní práve čítajú: Táto farba vám pomôže zaspať: Je skvelá v spálni, OTRASNÁ tam, kde potrebujete byť čulí

Zvyčajne tieto činnosti zaberú len pár dodatočných minút, ak si ich však necháte na neskôr, začnú sa okolo vás tieto predmety kopiť.

 

Základnou radou pre udržanie poriadku je pravidelnosť. Áno, ak denne venujete malému upratovaniu pár minút, vyhnete sa tak namáhavému, dlhému a nudnému upratovaniu cez víkend a hlavne sa každý deň budete cítiť príjemnejšie.

Ostatní práve čítajú: Neuveriteľné ako koberec zmenil túto obývačku: Presvedčte sa

Nekopte riady!

Prvým pravidlom, ktoré by sa v domácnosti malo dodržiavať, je poriadok s riadmi. Šálky, taniere a ostatné riady vždy zhromaždite v kuchyni, nenechávajte ich po byte. Priebežne ich vkladajte do umývačky alebo umyte, napríklad kým vám zovrie voda na kávu alebo počas varenia.

Ostatní práve čítajú: Nemáte dosť peňazí na zariadenie bytu? Toto musíte kúpiť ako prvé!

Druhou najväčšou položkou, ktorá robí starosti, je oblečenie. Každému vyzlečenému kusu venujte krátku pozornosť. Špinavé veci patria priamo do prania, čisté veci zaveste alebo poskladajte. Ak sa vám to nedarí, preorganizujte si skrine, možno sú preplnené nepotrebnými vecami.

 

Nečakajte na špinu

Vysávajte vtedy, keď vidíte, že je to potrebné, exponované miesta utrite od prachu hoci aj denne. S pomocou vlhčenej handričky očistíte prakticky akýkoľvek povrch v domácnosti a v priebehu pár minút to u vás bude vyzerať ako po veľkom upratovaní. Chce to len pravidelnosť.

Ostatní práve čítajú: Máte malý byt? Nezúfajte! Toto je 5 dôvodov, pre ktoré sa vám fakt oplatí

Náš tip: So smeťami a s nepotrebnými vecami choďte čo najčastejšie, napríklad vždy, keď idete z bytu či z domu. Zaberajú totiž mnoho priestoru a predstavujú nemilú povinnosť, ktorej aj tak neutečiete.

Najväčšie zlozvyky, ktoré spôsobujú neporiadok v bytoch, si pozrite v našej galérii.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia