Časté omyly začiatočníkov: Pre TIETO veci vám nikdy nevydrží domáca vinotéka

Tipy a triky | 23.01.2019

Nie je nad pohár výborného vína na konci dlhého dňa či pri posedení s priateľmi! Aby ste si ho však mohli skutočne vychutnať, musíte ho aj doma správne skladovať. Každý milovník vína by sa mal preto v istom bode poobzerať po domácej vinotéke!

Domáca vinotéka je vlastne chladnička špeciálne určená na skladovanie vína, a to nielen krátkodobo, ale aj dlhodobo. Ak si budujete svoju zbierku, iste viete, že sa to nedá zo dňa na deň. Na čo všetko však treba myslieť pri výbere a kúpe vinotéky?

Ostatní práve čítajú: Je lepšie schodisko či výťah, ak mám malý domček? Z odpovede budete prekvapení

Pekne v chlade

Je jasné, že ak chceme udržať víno v dobrej kvalite, je potrebné ho skladovať pri správnej a stabilnej teplote. Investícia do chladničky je preto investíciou do vašich vín. Samotný spotrebič môžete zakúpiť nielen v rôznych cenových hladinách, ale aj v rôznych variantoch. V kuchyni či v inej miestnosti môžete mať vstavanú chladničku na víno, alebo ju môžete postaviť samostatne.

 

Náš tip: Aj pri menšej chladničke, ktorú postavíte na skrinku, treba myslieť na hmotnosť - a to nielen samotného spotrebiča, ale aj jeho obsahu, teda fliaš s vínom.

Ostatní práve čítajú: Tento trend z ulíc sa dostáva do interiérov. Budete ho chcieť aj vy!

Aká bude veľká?

Odpoveď získate, keď porovnáte svoje finančné možnosti s množstvom vína, ktoré chcete skladovať. Najmenšie a najjednoduchšie modely kúpite už od 130 €, väčšie a viaczónové chladničky vyjdú aj na niekoľko tisíc.

 

Pre jednoduché skladovanie, napríklad ak uprednostňujete len jeden druh vína, postačí jednozónová chladnička. Na rozdiel od viaczónovej neumožňuje nastavenie rôznych teplôt pre jednotlivé druhy vína.

Ostatní práve čítajú: 4 TOP trendy pre rok 2019, ktoré musíte mať!

Náš tip:Vo vrchnej časti chladničky by ste mali mať červené víno, pod ním biele a v zóne najvyššieho chladu šumivé vína.

Ostatní práve čítajú: Poznáme vec, ktorá bude tento rok totálne OUT: Má ju doma takmer každý, bohužiaľ

Na ležato

Fľaše by sa mali skladovať horizontálne. Týmto spôsobom chránime ich obsah pred kolísaním teplôt, neželanou vlhkosťou, otrasmi, ale aj zápachom. Ak má chladnička presklené dvere, je vhodné, aby chránili víno pred UV žiarením.

 

Pri výbere spotrebiča pozerajte nielen na spotrebu, ale aj na hlučnosť - najmä v kuchyni budete mať aj iné spotrebiče, ktoré pri neustálej prevádzke môžu byť vo výsledku pomerne hlučné.

Pozrite si v galérii, ako môže vyzerať domáca vinotéka. Idete do toho?

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia