Preberáte nehnuteľnosť? Najskôr skontrolujte, či sú TIETO veci v poriadku

Tipy a triky | 15.02.2019

Idete preberať svoj vysnívaný byt alebo novopostavený domček? Aj preberanie nehnuteľnosti má svoje pravidlá, na ktoré by ste v návale starostí aj radostí nemali zabúdať!

Celý proces je totiž omnoho zložitejší, než sa väčšina ľudí nazdáva. Preberanie nehnuteľnosti nie je len akt vyzdvihnutia si kľúčov a otváranie dobre vychladeného šampanského. Či už ide o starší byt, alebo idete preberať čerstvú novostavbu, sú tu isté nevyhnutné kroky, na ktoré nesmiete zabúdať.

Ostatní práve čítajú: Zariaďte si kúpeľňu podľa toho, aké ste znamenie! Ktorá sa k vám skutočne hodí?

Vyznáte sa?

Než definitívne preberiete nehnuteľnosť, mali by ste mať k dispozícii všetky potrebné písomné podklady od zmluvy cez znenie preberacieho protokolu, ktorý následne obe strany budú podpisovať. Nenechajte sa zaskočiť alebo zmanipulovať.

 

Tieto dokumenty rozhodne potrebujete vidieť a hlavne si ich dôkladne prečítať v pokoji vopred. Tiež si overte všetky údaje na listoch vlastníctva (či už k nehnuteľnosti, ale aj k pozemkom), preverte, či s nehnuteľnosťou nepreberáte na seba aj nejakú dlžobu alebo ťarchu.

Ostatní práve čítajú: Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Dátum prebratia nehnuteľnosti by mal byť vopred dohodnutý, prípadné posuny by mali obe strany odsúhlasiť a mali by byť oboznámené s dôvodom posunu. Pri omeškaniach vám môže vzniknúť nárok na finančnú náhradu, preto sa s touto podmienkou náležite oboznámte.

Ostatní práve čítajú: Zubné pasty sú chemický koktejl - vymeňte ich za zdravé verzie

Nehanbite sa

Nie je dôvod na hanbu, nikto nerozumie všetkému a zrejme ani vy nedokážte adekvátne vyhodnotiť kvalitu vykonaných prác alebo statiku vašej novostavby. Na obhliadku, hlavne ak sa vykonávali stavebné práce či iné väčšie úpravy, si pozvite odborníka, ktorý stav posúdi, vykoná prípadné merania a samozrejme, poskytne i odborný posudok.

 

Áno, ide síce o investíciu navyše, ale garangujeme, že vám ušetrí nemilé prekvapenia. Nehnuteľnosť dôkladne obhliadnite a zistený stav zaznamenajte do preberacieho protokolu.

Ostatní práve čítajú: Týmto materiálom sa v kuchyni určite nevyhýbajte!

Ak ste mali dobre zostavenú zmluvu, nestane sa vám, že v preberanom byte budú chýbať dôležité súčasti, napríklad vodovodné batérie či radiátory, alebo vybavenie, ktoré predtým predávajúci sľuboval ponechať v nehnuteľnosti. Overte aj reálny stav vecí, i keď sa môžu zdať banálne.

Ostatní práve čítajú: Vďaka týmto 5 veciam sa vám bude v kuchyni ľahšie variť

Dajú sa okná a dvere otvárať a zatvárať, splachuje záchod, funguje kotol či rozvody elektriny? Z každej zanedbanej maličkosti sa totiž do budúcnosti môže vynoriť potenciálne poriadne drahý problém, ktorý bez správnej dokumentácie u predávajúceho nevyreklamujete.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia