Toto sú najnovšie trendy v tienení: Zaobstarajte si ich a slnko dostane na frak!

Tipy a triky | 01.04.2019

Kedysi bolo na zatienenie obydlí len pár možností. Dnes máme celú plejádu nástrojov, ako obmedziť slnko a zároveň zachovať výhľad.

Dreviny

V snahe spríjemniť si vnútorné prostredie a vymeniť industriálne materiály za niečo aspoň na pohľad prírodnejšie, prichádzajú výrobcovia aj s alternatívami interiérového žalúzia v drevenom prevedení. Zaujímavé a veľmi funkčné sú novinky v podobe drevených lamiel a lamiel z bambusu.

Pozrite si aj: Mreža v kuchyni: To je nápad, ktorý sa vám zapáči!

V princípe sa neodlišujú od systému klasického žalúzia, na ktoré sme zvyknutí, akurát po zatvorení lamiel vytvárajú v priestore úplne iné prostredie ako lamely hliníkové. Stačí už len zapáliť si sviecu a užívať relax na zavolanie.

 

Plisové tienenie

Nechcete mať závesy, ale ani žalúzie v podobe klasiky? Pre vás bude riešením plisová roletka. Funguje na princípe kombinácie žalúzia a rolety. Ide o príjemnú plisovú látku, ktorá interiér zútulní a môžete ju posúvať po okne, úplne stiahnuť aj roztiahnuť.

Pozrite si aj: Na toto pri pracovných plochách v kuchyni nikdy nezabudnite!

Nespraví vám tmu, ale zatienenie ostrého slnka pri sledovaní televízie, prípadne, aby nesvietilo priamo do očí, je ideálne riešenie.

Pozrite si aj: FOTOINŠPIRÁCIA: Nekonvenčné stojany na víno

Japonské steny

Svoje miesto našli niekde medzi tieniacimi a dekoračnými doplnkami. Patria do kategórie jemného tienenia. Nevytvárajú úplnú tmu, ale príjemné teplé šero. Ich výhodou je, že siahajú od stropu až po podlahu a zasúvajú sa za seba podobne ako vertikálne žalúzie.

 

Pásy sú však omnoho širšie a bohato zdobené. Motívy, farby či kresbu si vyberiete podľa vášho vkusu, a tak sa tienidlo prvý raz oficiálne stalo aj plnohodnotnou ozdobou interiéru.

Pozrite si aj: Malé kuchyne a žiadna klaustrofóbia: Týchto 5 trikov je cesta, ako to dosiahnuť

Rímska roleta

Patrí k zaujímavým systémom na obohatenie interiéru, pretože môže byť z látky, tak isto napríklad aj z bambusových a z úzkych drevených lamiel. Základom je, že sa z hornej časti okna spúšťa na celé, prípadne len do určenej výšky. Prednosťou je vzhľad rolety a výhody žalúzia. Nepôsobí technicky, ale priestor zútulňuje.

Pozrite si aj: Skrotený oheň

Fólie na okná

Patria zatiaľ medzi novinky v architektúre, ale s čoraz väčšou obľubou. Sú akousi odnožou tieniacich fólií na oknách automobilov, akurát sa naťahujú na sklenené tabule okien budov. Znižujú prestup slnka, teploty, UV žiarenia, ale zároveň nebránia vo výhľade ako napríklad okenice a rolety.

 

Toto riešenie je vhodné na francúzske okná, zimné záhrady či presklené priečelia, kde je tvar skla nepravidelný alebo príliš veľký, aby boli klasické rolety uspokojivé riešenie.

V našej galérii nájdete štýlových inšpirácií ako zatočiť so slnkom v interiéri omnoho viac!

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia